Vänner!

Vi har haft det riktigt kallt här uppe i Norrbotten en period i januari, men nu börjar vi sakta tina fram igen. Vårsolen börjar faktiskt värma litegrann under dagen och temperaturen kan stiga några grader. Nu ser vi fram emot den femte årstiden vårvintern. Snart är det dags att ta fram husbilen från sitt vinteride.

Trots vintern så arbetar vi i styrelse och webb på som vanligt. Vi kan konstatera att vi under 2023 fått 1522 stycken fler medlemmar, det är en av de största ökningarna vi har haft under ett år, jättekul att se att så många är intresserade av husbilskulturen och dessutom vill vara medlemmar i Nordens största husbilsklubb.

Vi har under januari gått igenom våra medlemsförmåner och kontrollerat vilka som fortfarande vill ge förmåner till våra medlemmar det ser riktigt bra ut och vi har idag ett åttiotal företag som vill ge förmåner till våra medlemmar. Det kan dock finnas något enstaka företag som inte är uppdaterat ännu. Gå gärna in och kolla läget under Medlemsförmåner

Vi genomförde styrelsemöte den 3:e februari och där blev det rätt mycket arbete med vår kommande årsmötesträff i Karlstad vi har redan i skrivande stund nästan 400 bilar anmälda, vi rymmer 800 bilar på Färjestadstravet så se till att anmäla dig så att du får en plats på denna trevliga tillställning. Du kan anmäla dig här https://www.husbilsklubben.se/threads/Årsmötesträff-9-12-maj-2024-i-karlstad.136181/

Det blir en ny mässa för husbilar i Stockholm i samband med Allt för sjön på Stockholmsmässan den 14-17 mars, Husbilsklubben. se deltar genom att vi finns i Varsams monter, välkomna! Här är länken till mässan Stockholm Husvagn Husbil |

/Leif