Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Det finns väldigt många olika modeller på marknaden och många har bara + och - in till DRLen medans dom som Jan Kjellberg har monterat är det även en 3:dje kabel som kopplas till halvljuset och då släcks DRLen automatiskt då halvljuset slås på .
Man får ju inte ha 2 ljuspunkter/sida tända samtidigt i Sverige .
----------------------------------------------------------------------------------------------------Det blev snyggtmen jag har en fråga: Fungerar det till en Ford 08 som ej har automatisk halvljus utan måste vrida på knappen. Och hur är det med bakljuset behövs det lysa
Bakljusena ,skyltbelysningen och sidomarkeringen behöver inte lysa dagtid med dessa lampor .
Jan K sparade 168w inkl DRL lamporna tända .
Det är svårt att vara 100% säker på något. Men faktum är att på bilar nyare än 2011 så får inte övriga lysen vara tända ihop med DRL och det skall ha att göra med energisparlinjen som man ibland kan ha funderingar på.