Eva & Hasse 9
HBK Medlem
Sv: Bytt hjulen fram mot bak
Hej Paffw
Det är 7 mm kvar på alla 4 bakhjulen ingen skillnad.
Hej Paffw
Det är 7 mm kvar på alla 4 bakhjulen ingen skillnad.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
För egen del gör jag tvärtemot vad alla experter säger. Jag vill ha grepp fram och lägger därmed alltid de bästa däcken fram.
Jag har den erfarenheten, att om jag bara kan styra, så gör det inte så mycket om bilen svansar omkring som en glad hund.
Kan jag komma i den takten, att jag kan byta två åt gången, så föredrar jag det eftersom det inte blir så stor kostnad på en och samma gång.
Men som sagt - jag är nog relativt ensam om det.
De som vill kan göra ett eget experiment med en leksaksbil som med blockerade fram resp. bakhjul släpps ner för ett sluttande plan. Den med rullande bakhjul kommer ner med den ursprungliga färriktningen, men bilen med blockerade framhjul kommer att snurra.
Denna åkare måtte köra extremt få mil om året,har aldrig hört talas om något dyligt.Däremot med dubbelmonterade däck så sätts ju aldrig ett nytt däck ihop med ett nästan utslitet och att man inte sätter utslitna och nya på var sida om kardan.Pratade med en åkare, just om detta för en vecka sedan.
Han gör alltid så - byter hjul - och han gör det för var 1000 mil, är också noga med rotationsriktning så att den inte ändras, och lufttrycket naturligtvis...
Samtidigt kan man ju passa på att "läsa av" däckens förslitning och tidigt upptäcka om något är inte helt 100%..![]()
Afghan,
genom att "byta däck på fordonsdiagonalen" så behåller man rotations-
riktning (tänk på "dragning" och "släpning") och det blir lätt att minnas.
Kanske ett kul experiment, men lite på förskolestadiet? Ingen som bromsar, gasar, eller styr emot, ingen ABS heller, och hur ofta låser bakhjulen på en bil överhuvudtaget, även utan ABS?![]()
Jag tror nog att resonemanget med bästa däcken bak, gäller när man kör som folk gör mest, egentligen åker bil. Om du däremot kör aktivt känns det som att du har större möjligheter med bästa däcken fram, även på vintern! Du kan t.ex. mycket effektivt dra en framjulsdriven bil med framhjulens hjälp igenom en kurva om du vågar gasa, men om du släpper gasen går den i tangentens riktning d.v.s. rakt fram!![]()
På halt väglag eller det räcker med våt vägbana!
Jag förstår inte varför vissa aldrig tar till sig vad forskningen kommit fram till utan tror sig veta bättre. Sådant gör mig upprörd, inte bara på detta område.