• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

GPS trassel. Fixade lite snyggare installation av Garmin

Nu blev det dags för att fixa till sladdröran i bilen.
Jag har en Garmin 3597 och den har ju en ganska klumpig strömförsörjningskabel med inbyggd FM trafik mottagare. Att ha den hängandes är inte snyggt eller praktiskt.

Fixade några stålkulor som jag hårdlödde fast M6 skruv på. Samma diameter som Garmin-fästets kulled.
Placerade kulan i högtalararens sarg/låda. Enkelt att pilla bort högtalargallret och sedan några skruvar så var högtalaren borta och några skruvar senare även sargen.
Kopplade ett ciggarettändar uttag från stereon så att GPS:en stängs av med tändningen.
Alltihopa ligger nu i utrymmet under högtalaren. Antennen till FM trafik sitter uppträdd i A-stolpen.

Så här blev det:


Kommentarer

snyggt gjort, tyckte du att LCT tv;n var dålig jag har dålig mottagning nästan överallt
 

Blogginlägg information

Författare
EPersson
Visningar
590
Kommentarer
2
Senaste uppdatering

Fler inlägg från General

Fler inlägg från EPersson

Dela detta inlägg

Toppen