• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Skype

  • Startad av Startad av F.d. 25020
  • Startdatum Startdatum
Sv: Skype

Gratis er en sannhet med modifikasjoner, det forutsetter ar den du ringer til og har samme app - ingen forskjell fra skype der. Ringer du noen som ikke har appen så blir det vanlig utringing med mobilaboet - og om det er utenlands så koster det ekstra. Det er her skype kommer til sin rett, alle utringinger til vanlige telefoner er lokalsamtaler. app til app er gratis i alle løsningene.
 
Sv: Skype

Som vanligt är det svårt att övertyga folk om nyheters förträfflighet, åtminstone till de provat själva.

Jag tror att Skype måste finna lösningar liknande Tangos eller Vibers för att överleva.
 
Sv: Skype

Som vanligt är det svårt att övertyga folk om nyheters förträfflighet, åtminstone till de provat själva.

Jag tror att Skype måste finna lösningar liknande Tangos eller Vibers för att överleva.
Hej
Har inte Telia spärr mot Skype?

MVH//Jocko:music-icon:
 
Sv: Skype

Hej Anders, jag prövar gärna nya saker men behöver en motivation.

Vad har de andra som inte Skype har!?!?

Min Skype loggar in automatiskt och jag är online.

Jag kan se den jag talar med.
Jag kan ringa gratis till alla mina Skype vänner när de är inloggade.
Jag kan ringa hela världen för en rimlig kostnad.
Skype är otroligt stabil.
Jag kan köra flera olika inloggningar samtidigt.
Finns för alla plattformer.
Trevligt gränssnitt.
Det finns skärmdelning.
Jag kan vara "osynlig" men ändå online.

Ge mig något att bita i ;)
 
Sv: Skype

Jag kan ringa gratis till alla mina Skype vänner när de är inloggade.

Det är just det som är problemet, vännerna måste vara inloggade.
De flesta av mina forna Skypevänner har slutat att logga in och har i stället installerat Viber för röstsamtal och Tango för videosamtal. Då kan de nås så fort telefonen/plattan är påslagen.

Jag är säker på att du liksom alla andra blir förvånad när många av dina kontakter visar sig ha både Viber och Tango, du ser det med automatik i din kontaktlista.

Både Viber och Tango klarar de flesta plattformar, Tango även med PC.
Men som sagt prova själv, man kommer snabbt igång och det krävs ingen registrering i vanlig bemärkelse.
 
Senast ändrad:
Sv: Skype

Håller faktiskt med TeknikLasse - Skype är bra och stabilt!!

Knarrevik - vilken kontaktlista menar du?

fru hianders/Inger
 
Sv: Skype

Hallå Sture , vi har scype, men man törs knappt använda det !!risk att man skrämmer barn barnen!! hälsningar Lasse Huddik
 
Sv: Skype

Använder Skype, ser när mina kontakter är tillgängliga !
 
Sv: Skype

Appropå Skype - vet någon hur man tar bort gamla "konton"/användarnamn. Vi har haft några stycken beroende på att man dels glömt bort lösenord mm samt bytt datorer.

Hur tar man bort? Kan man ringa eller måste man kommunicera på engelska?

Inger
 
Sv: Skype

Har flere av appene installert, men med tomme kontaktlister - dvs viber markeringer finnes for en person, tango og rebtel er helt tomme. På skype er det skjelden jeg finner mindre enn 5 pålogget når folk er våkne i Europa. Nå er det 7 pålogget selvom det er etter midnatt.
 
Sv: Skype

Jag har fastnat för Viber, fungerar utmärkt för samtal med barnbarnen : ) I övrigt så betalar vi en hel del för våra "normala" abonnemang, 2 st. fasta och 2 st. kontantkort (utöver bredbands-abonnemanget)... Skype har jag använt via datorn några gånger förr i tiden, men har gått över till Viber (enbart samtal) då den uppdaterar användarlistan med nya namn hela tiden. Viber är det billigaste sättet att ringa utomlands 0:- kr. men kvalitén på samtalen är lite si och så med : (
 
Sv: Skype

Jag har skapat ett konto med reg.nr. på bilen i SkyPe. Kan kanske vara något att ta efter! Tänkte jag skulle göra en klisterlapp av deras logo och sätta bredvid Husbilsklubbens dekal!
Tanken har väl slagit mig att Reg.nr. var fel. Skulle kanske ha varit husbilxxxx där xxxx motsvara medlemsnummer med nollor före tidiga medlemmar!

Hälsningar LPS326
Leif Rehnvall
 
Sv: Skype

Varför inte göra det ännu lättare, genom att använda telefonnumret för att ringa videosamtal med Tango?

Lika lätt som att ringa ett vanligt röstsamtal.
 
Sv: Skype

Ja, varför inte, men krockar det inte med andra abonnenter. Har för mig att om man tar bort landssiffrorna så finns samma nummer i andra länder. Man blir aldrig för gammal för att lära. Har kört med Net1 (tidigare IceNet) då jag pendlat mellan Norge och Sverige. Tango var något nytt för mig. Hur och var fungerar det? Ladda ner till PC, hur fungerar det då?
Efter att ha sett videon på deras hemsida får jag känslan av att det bara är ett alternativ mot SkyPe (fungerar i stort sett likadant) har jag rätt eller fel. SkyPe har ju haft vissa problem, virus och liknande, så beror det på hur vi vill att programmen ska fungera, en smakfråga!
 
Sv: Skype

Ja, varför inte, men krockar det inte med andra abonnenter. Har för mig att om man tar bort landssiffrorna så finns samma nummer i andra länder. Man blir aldrig för gammal för att lära.

Nu förstår jag inte vad du menar!
Skulle man hamna hos en utländsk abonnent när man ringer ett svenskt nummer?
 
Tillbaka
Toppen