Monterade min nya termostat idag gick bra allt verkar fungera. Hade slarvat bort skruvar till locket men hittat dom nu så återkommer med ett foto på min installation. Kändes bra att se att bobatterierna hade 13v trots att solen låg vid horisonten. Startbatteriet hade samma spänning så det verkar ha överlevt vintern. Så det verkar inte som om jag behöver STANTONs shangtila erbjudande om ett batteri.
Termostaten har en reläutgång till ett relä till elvärmen det reläet tar 0,09A så inga problem för termostatreläet eller strömförbrukning.
Spänningen till termostaten har jag tagit från regulatorn till mina två solpaneler den har en stabliserad 12v utgång som man kan slå på själva regulatorn. Har fungerat perfekt gav 200kr.
Så det är enkelt att slå av elvärmen dagtid den är ju kopplad så att när fläkten stängs slår den också ifrån så lite av extra säkerhet.
När jag köpte husbilen var plasten väldigt matt testade olika produkter, vax blir ju jättejobbigt med den ytan och taket.
Hade då en del special golvaxningsmedel som gjorde att glansen återkom men det är snart 5 år sedan och nu ser man hur den fläckvis gått bort.
Det rätta nu vore ju en ommålning helst med tvåkomponent färg eller annat. en ide vore ju en bottenmålningsfärg för plastbåtar den brukar vara matt.
Ska undersöka om jag kan komma över samma som tidigare men mina kontakter blir ju äldre och går i pension.
Funderar lite på att måla invändigt dörrarna verkar ha någon slags faner som åldrats i solen så det skiftar ganska mycket kan också vara någon slags plastlaminat. Bäst skulle vara med en lasyr som behåller ådringen men tar tillbaka en ljus yta.
Tyvärr kan man för lite om det här området kan en del kopplat till min far som tillverkade färg med färgpulver och terpentin och linolja. Terpentin heter numera tallolja och används i preems bränsle.
Tittade tillbaka lite i tråden som är sedan 2015 många sidor bli det men roligt att gå tillbaka och läsa.
Är nog många här som har samma erfarenhet och skrivit mycket både om resor och sin husbil.
Man tänker att det kan vara roligt för barnen och vänner att läsa och ska man sälja husbilen kan det ju var roligt att historien finns med.
Frågade en gång om det fanns något enkelt sätt att spara sina trådar men det verkar det inte finnas.
Jag fick ett tips av min son som jobbar med datasystem hur jag skulle göra.
Man ställer in skrivaren inte på en verklig skrivare utan en pdf fil. Sen får man gå ut till sidan man vill spara och märka den och skriva ut då kommer den att sparas som en pdf fil som innehåller både text och bilder.
Ett problem är att man förmodligen för att spara utrymme minskat ner bilderna, själv sparade jag alltid bilderna i ett mindre format eftersom jag vet hur mycket utrymmen en bild kan ta.
Det tar tid ett antal timmar men det är ju nästan som man skrivit en hel bok och man ser vad otroligt mycket hjälp man fått av vissa en som dyker upp hela tiden med ovärderliga råd är ju JANKRO som förutom att han jobbat med husbilar har en egen veteran i som jag förstår perfekt skick. Som pedagog kan man bara avundas honom för hans foton och förklarande text som är bland det bästa man kan se.