F
F.d. 53498
Guest
Vi har en Garmin 660 som ibland ger helt vansinniga förslag till vägval. Detta sker både i Sverige och nere i Europa. Om vi t.ex ställer in snabbaste väg från Oskarshamn- Jönköping så vill "Hulda" lura ner oss på en massa småvägar.
Nere i Europa har det vid ett flertal tillfällen hänt att hon vill ta oss i totalt fel vädersträck. Det känns konstigt när man är på väg söderut och bli lotsad så man får solen i nacken. Vi har inte de allra senaste kartorna men vägarna vi kört har funnits betydligt längre än navigatorer funnits.
Vi har provat att ställa in oss som lastbil, personbil och såväl snabbaste som kortaste väg. Känns tokigt att inte kunna lita på Hulda. Vi vet också att hon är ett hjälpmedel och inte den slutliga lösningen men många långa omvägar har hon bjudit oss på. Vi har givetvis också fått se platser vi aldrig annars skulle ha fått se, men det vore kul att få vara med och planera dem.
Är det någon annan som har samma problem. Vad kan felet vara? Är det här fel som är kopplade till Garmin? Det är flera här nere i Spanien med Garmin som har samma erfarenheter.
Nere i Europa har det vid ett flertal tillfällen hänt att hon vill ta oss i totalt fel vädersträck. Det känns konstigt när man är på väg söderut och bli lotsad så man får solen i nacken. Vi har inte de allra senaste kartorna men vägarna vi kört har funnits betydligt längre än navigatorer funnits.
Vi har provat att ställa in oss som lastbil, personbil och såväl snabbaste som kortaste väg. Känns tokigt att inte kunna lita på Hulda. Vi vet också att hon är ett hjälpmedel och inte den slutliga lösningen men många långa omvägar har hon bjudit oss på. Vi har givetvis också fått se platser vi aldrig annars skulle ha fått se, men det vore kul att få vara med och planera dem.
Är det någon annan som har samma problem. Vad kan felet vara? Är det här fel som är kopplade till Garmin? Det är flera här nere i Spanien med Garmin som har samma erfarenheter.
Senast redigerad av en moderator: