• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla. Du måste logga in för att betala årsavgiften!

Motor I desperat behov av hjälp! Ojämn tomgång.

Catarina

HBK Medlem
Inlägg
42
Kommun
Lysekil
HBK-Nr
40931
Medlemskap
2026
Hej!
Vår Fiat Ducato går väldigt ojämnt på tomgång.
Förutom att tomgången går kraftigt upp och ner, drar den minst 20 % mer diesel än normalt och avgaserna luktar illa.
Vi befinner oss för närvarande i Malaga och har försökt att få hjälp på åtskilliga verkstäder men deras väntetider är minst en månad.
Finns det något man skulle kunna kontrollera själv med mycket måttliga kunskaper om dieselmotorer?
Vi har bytt diesel- och luftfilter, spjällhuset byttes för två år sedan.
Det hittas inga felkoder.
Vid tre tillfällen har vi fyllt på dyra rengöringsmedel i tanken vilket tillfälligt har gjort att den gått något bättre.
Alla råd mottages tacksamt då vi har 300 mil att köra hem.
 
Lösning
Hur har det gått?
Tack för att du frågar. Vi fick till slut en tid på en verkstad. De diagnostiserade motorn utan att hitta något fel. Efter en provkörning sa mekanikern att det var fel på en spridare men de kunde/ville inte byta. Missmodiga återvände vi till campingen där min man blåste och sög i vakumslangarna medan motorn var igång. Helt plötsligt fick motorn ett helt annat ljud. Nu har vi kört 30 mil efter den insatsen och bilen går som en klocka! Vi frågar oss fortfarande hur detta är möjligt.
Vi har dock fått ett nytt, inte lika allvarligt, problem. Efter att de felsökte motorn med en dator, lyser varningslampan för airbagen. Vet du möjligtvis hus man ”släcker” den?
Äldre bilar gäller det att få stopp på insugningsluften, strypa motorn på luft är enda sättet på automat. Men lättare sagt än gjort.
 
Jag tvivlar på att det är lättare att hålla emot trycket av avgaserna än att låta något sugas in emot luftrenaren , men visst funkar det att stoppa flödet genom motorn genom att hålla emot avgaserna.
Gammla diesel motor typ lingrävare kunde starta baklänges då Säg luften in genom avgasröret och blåste ut genom luftrenaren. Då kunde man stoppa motorn genom att blockera avgasröret.
 
Jag tvivlar på att det är lättare att hålla emot trycket av avgaserna än att låta något sugas in emot luftrenaren , men visst funkar det att stoppa flödet genom motorn genom att hålla emot avgaserna.
Gammla diesel motor typ lingrävare kunde starta baklänges då Säg luften in genom avgasröret och blåste ut genom luftrenaren. Då kunde man stoppa motorn genom att blockera avgasröret.
Nej rent fysikaliskt är det inte lättare men det kan vara ett elände att få isär luftburken eller få isär slangarna till insuget på en vilt rusande dieselmotor och blocka avgas ger samma resultat och går betydligt snabbare.
 
Nej rent fysikaliskt är det inte lättare men det kan vara ett elände att få isär luftburken eller få isär slangarna till insuget på en vilt rusande dieselmotor och blocka avgas ger samma resultat och går betydligt snabbare.
Ser man på filmerna ovan så ska man nog ha rökdykar utrustning på. Går den snabbt att ta på och var får jag ta på en sån....?
 
Borde kanske installera fast kolsyresläckare som sprutar in i insuget.

Men hur vanligt är problemet??
Det är nog inte så vanligt och det finns kanske olika orsaker till att det händer med bränsle i motoroljan m.m. Men en orsak är nog mest när turbon börjar bli jättedålig och glapp och oljesmörjningen till turbon börjar läcka så pass i smörjningen till lagringen att motorolja i en dimma kommer in i motorn redan med luften. Själv har jag bara sett det en gång för jättelänge sedan när ett monster som höll på med tracktorpulling löpte amok under ett pullingdrag.... och jä.... vad den drog innan det small till alla utan ägarens jubel.

Men jag måste absolut påpeka att mitt förslag att byta motorolja i husbilen om den ev. blivit utspädd med diesel inte var för löpa amok och totalhaveri, utan mera för att motoroljan skulle vara helt säkert ok. vid hemfärden så den smörjer motorn rejält, och inte vara utspädd med blaskig diesel.

M.v.h. JANKRO.
 
Vad jag minns så var det någon Nissan pic-up med trelitersmotor som började suga i sig motorsmörjoljan och rusade vilt tills det blev haveri, har för mig att något konsumentprogram eller han med röda tunnan som hade ett inslag på Svt för 15-20 år sedan. det var rätt mycket skriverier om dessa havererade motorer.
 
Tillbaka
Toppen