Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
En sådan har jag och det fungera väldigt bra. Har hittils inte haft några konstigheter. Har tre bilar plus husvagn och husbil.Jo, Börje jag vet men det förutsätter att man hänger upp hjulet på en spets så hjulet kan inta den position det vill. Min upphängning är ett gammalt framnav som har lagringen kvar men inga tätringar och rentvättat och smort så det funkar inte som du föreslår. Det får duga med statisk balansering.
Jag var inne på att köpa en sån här:
men har inte kommit mig för att köpa!Manuell Däckbalanserare - KNT Hjul och Verktyg
Manuell däckbalanserare. En statisk manuell däckbalanserare Snabbt och enkel balansering.hjulochverktyg.se
Och han kan inte fixa fram dom heller?
(Obs, självklart får du köpa däcken var o hur du vill... blev bara nyfiken på argumentet)
Fungerar inte utan ganska snabb rotationspress hjuletHäng hjulet i centrum och horisontellt, så kan du även ta den dynamiska obalansen, men nu måste du sätta två vikter för att inte störa den statiska balanseringen, en vikt på var sida om fälgen och diametralt mitt i mot varandra, När hjulet hänger i våg är balanseringen klar.
Börje
Rätt fräckt... kul å höra...Out of bounds skrev:
Förlåt om jag frågar, men har du balanseringsmaskin, eller hur gör du med det?
Balansering mha tyndkraften! Dvs hänger upp hjulen i ett gammalt nav som är smort med symaskinsolja och då vrider sig lättaste punkten uppåt. Sen får man prova sig fram till lämplig storlek på vikten. Blir ju bara statisk balansering men eftersom inget känns i ratten utgår jag från att jag hamnar ganska rätt. Iofs dålig timpeng på det här men "Kan själv" är viktigt för mig.
Gillar jag att höra...Den "mest lokala" firman är en monteringspartner, men det svarsalternativet fanns inte riktigt.... Jag gynnar hellre honom än den större gummifirman ett par mil lite längre bort som säljer husbilsdäck också. Han har bättre saker att göra än att fixa en uddabeställning åt mig så den delen kan jag göra själv.
Tidigare var det ju så att köpa ny bil gjorde man när askkoppen var full...
Pålle (som gjorde ett uppehåll i rökningen för drygt 8 år sedan)
Alternativ 2 hela veckan.hej ! när ni behöver nya däck hur gör ni då ?
1 köper ny bil !
2 går till er lokala däckhandlare och han fixar resten !
3 köper däcken på nätet och åker till monteringspartner ?