• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Ventiler

Gusta

HBK Medlem
Inlägg
261
Kommun
Avesta
HBK-Nr
16169
Medlemskap
2026
Hej, är det hydrauliska ventillyftare i en Fiat 2.5td 1990,tycker den skramlar rejält.
 
Enligt en tysk "verkstadshandbok" ska ventilspelet vara 0,30 för insug och 0,20 för avgasventilen, kall motor. Gäller den motor som heter U25/673. 2499cc.
 
"Verkstadshandboken" gäller Ducato, Citroen C25 och Peugeot J5 1982-1994. och beskriver Bensinmotorerna och Diesel 1,9l samtDiesel 2,5l sug resp 2,5 turbodiesel. Men att det inte finns fler varianter kan jag inte garantera! På de sistnämnda skriver de som sagt 0,30 mm på insug och 0,20mm på avgasventil, kall motor.
 
Tillbaka
Toppen