Intressanta synpunkter...
En personbil på 1300kg är typ en Renault Clio eller någon annan småbil.
En Volvo V70 dryga 1700kg tjänstevikt i ett snikutförande & uppåt 2 ton med största motorn & AWD Etc.
Om man skulle ha turen att smälla med en Clio så är det tvärstopp för Clio’n, medan husbilen tar upp en relativt mindre del av energin pga sin större tyngd. Då klarar sig husbilen bättre.
Appropå utveckling av personbilar, så kan man ta ett exempel. Från första generationen Volvo 850 till V70 10-15 år senare så ökade vikten med ca 250 kg i huvudsak pga säkerhet både passiv & aktiv. Obs att det inte är 250kg förstärkningar av karossen, utan merparten av viktökningen handlar om bättre stolar, krockkuddar, bältessträckare, mm + alla elektroniksystem för aktiv säkerhet etc.
Jag är inte allas övertygad om att det är en massa förstärkningar av basbilen som är första steget till säkrare husbilar.
Problemen man ser kopplat till husbilskonverteringen är många:
• att stolarna inte sitter fast utan lossnar är helt oacceptabelt & troligen inte ett problem på basbilen utan pga eftermonterad vridplatta.
• husbilsbyggaren väljer ju bort alla finesser som går att få på basbilen eftersom dom tjänar mer pengar på en ”premium” klädsel eller någon ”inredningsfinses”, här bidrar både vi som kunder & olika tidskrifter som kollar på bilar?
• bland de finesser som väljs bort finns både sånt som spar bränsle & ökar säkerheten. Vi med våran j..la Malusskatt baserad på WLTP hade sparat många tusenlappar i skatt om det gått att få bilen med start/stopp funktion, men den har påbyggaren valt bort åt oss, dvs går inte ens att beställa. Kollade basbilen & den ger 10-15% lägre CO2 värde som ju ligger till grund för skatten, finns tillgänglig för hantverkaren som köper motsvarande transportbil.
• att bodelsbatteriet inte ens satt fast har jag själv råkat ut för vid köp av ny husbil. Sitter det fast så brukar inte fastsättningen vara särskilt imponerande. Vilket signalerar hur lite ansvar påbyggarna tar för sina modifieringar/tillägg till basbilen. Allt handlar bara om att det skall se snyggt ut.
• hitta på konstig finesser i inredningen som uppfällbara handfat & infällbara toaletter etc innebär knappast att bilen sitter ihop bättre, snarare tvärtom.
Annars skiljer sig ju grunduppläggen för inredning knappt något mellan alla märken bortsett från val av typ, dvs långbäddar eller fransk etc. Det handlar bara om ögongodis typ barskåp, belysning, infällda TV apparater etc.