Sv: Strömlös !!
Hej.
Det låter ju inte alls bra...
Tyvärr kan det finnas flera olika problem. Beroende på vilket elblock du har (EBL) så sammankopplas batteri kretsen med startbatteri vid start och en spänning på D+ signal kabeln. Säg då att generatorn är döende/ eller startbatteriet, och därav bara ger en spänning på 13,7V för att dra relät i EBl:n. sen tas det helt enkelt ström till halvljus och övrig utrustning från bodelen när du kör.
Detta är bara ett scenario som jag upptäckt är möjligt i min bil, efter att tittat på el schemat. Hur det är i din bil kan jag inte svara på utan mer info. Sen kan det ju vara en kortis i kablage som endast är aktiv vid vibrationer mm ( dock ej troligt). eller någon förbrukare som går igång och tar mer än vad generatorn klarar att leverera.
Ett tipps är att kontrollera vilken spänning du har i systemet före start, samt spänningen när maskin snurrar och skall ladda. detta gör man individuellt mellan batteriera. sen får man mäta ström förbrukningen på batterierna på samma sätt.
Man får helt enkelt leta sig fram..
MvH
Freddy