• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

På spåret i Skandinavien

Tack! Då förflyttar vi oss från smedjor till rester från en annan industri. Vet inte om just detta är ett konstverk eller om den bara råkat bli kvar här.

//Peter

20180829_121827.jpg
 
Här finns det konstverk med rätt snurrig poesi, åtminstone kan man bli lite yr av att försöka läsa texten.

//Peter

20180829_122008.jpg
 
Javisst är det Kvarntorpshögen utanför Kumla. Det var lite väl spännande att ta sig upp där med husbilen. Ångrade mig ganska snabbt men då var jag redan på väg och då var det lika bra att fortsätta.
Det är en mycket brant grusväg med serpentinkurvor. Som väl var är kurvorna asfalterade, annars hade jag garanterat inte kommit upp. Hade även turen att inte få något möte på vägen upp.
Nästa gång provar jag nog trappan.

//Peter

20180829_122259.jpg


20180829_122436.jpg
 
Visst är det Främby vid sjön Runn Falun.
Vi har besökt deras camping några gånger. Vid ett av besöken blev det -28 på natten.
Varmt och skönt inne men Fiat j-v-ln startade inte på morgonen.
Din tur Janne
 
Tillbaka
Toppen