• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

På spåret del 3 2011 >

Det var väldigt länge sedan vi var i Lauenburg på Elbes norra strand, så det får bli min gissning och då får
jag se om mitt bildminne står mig bi.
//Kjell
 
Tack, Torgny! Många kallar mitt bildminne för nonsenskunskap, men för mig har det ofta fungerat bra som vägvisare och bra att ha.
Nåväl, då kör jag vidare till....?
//Kjell
Vattenväg! - 1.jpeg
 
Tack Kjell
Warnemunde är en mysig liten stad med en stlpl nere vid inloppet till hamnen ,stora passagerarfärjor passerar bara några meter från ställplatsen
rekomenderar att vara där i början av juli då det är Warnemunder woche med en massa matstånd och segeltävlingar.
Men vart var vi här?
sem14 250.JPG
 
Är det bron med flera likande spann som vi kört över ett antal gånger, då är det viadukten vid Millau över Tarnflodens dalgång.
 
Tillbaka
Toppen