Även om lösningen med HBK-platser via Locus funkar bra så har jag nu kollat vidare på att göra mina egna sygicfiler för att få in åtminstone Sverige i appen.
Testade först att konvertera kml-filen via sidan
KML To CSV Converter och det funkar hyfsat men får lite stökiga kolumner då landet inte alltid hamnar samma kolumn. Kan nog lösas mha lite excel-pyssel men jag ville kolla vidare på andra lösningar.
Googlade då runt lite och intresserade mig för geoconverting alltså generera koordinater från adresser mm. Eller kanske snarare det omvända: reversed geoconverting: generera adresser mm från koordinater. Hittade dock inget smidigt (kostnadsfritt) sätt att lösa detta på min lekmannanivå.
Men snubblade över ett och annat programmeringsexempel (långt utanför min komfortzon).
Men lyckligtvis har man duktiga och snälla kollegor. Och mot en pilsner-nästa-gång-vi-ses knackade en av dem ihop ett php-script som utnytthar api:t hos openstreetmap och efter ngn timme hade det tuggat igenom hela csv-filen (utgick från copilot-csv:n) och serverade över 6211 rader med namn, koordinater, info och LAND! Lite meck kvar i xcel att fixa tecken återstår, men sen är det bara att sortera ut Sverige och göra en importfil till Sygic.
...med det sagt: hoppas verkligen att Sygic uppdaterar det här mossiga sättet att hantera poi-filer