Upplever också denna prioritering på Garmin,finns det en motorväg i området, skall Garmin ut på den även om det innebär en omväg, samt tar längre tid!
Det har gått så långt att jag ibland fått bocka av motorväg för vettigt vägval,har vid flera tillfällen blivit ledd via omvägar till målet helt utan någon logik,kör nu alltid två navigatorer samtidigt för att jämföra.
Garmins trafikinformation är långsam att ge varningar.
Vilket vägval GPS-en gör påverkas av flera inställningar, t.ex undvik grusväg, undvik betalväg och inställningen närmaste väg eller snabbaste väg.
Rent matematiskt kan det vara så att med inställningen "Snabbaste väg" är motorvägen den snabbaste men i praktiken blir det inte så. .
När jag på min Garmin väljer en punkt att åka till får jag upp en rad under valet där det längst till vänster står Rutter. Väljer jag den knappen tar GPS-en fram flera vägval att välja mellan. För mig är det sällan jag bara får ett vägförslag.
Om jag väljer att åka från Nyköping till Katrineholm vill GPS-en dra iväg ett par mil söderut på E4 motorvägen och därefter norrut via Björkvik. Om jag trycker på knappen Rutter får jag ytterligare ett alternativ via väg 52 som är ett antal kilometer kortare men tidsmässigt skall ta en minut lägre i körtid. I praktiken blir det inte snabbare att åka motorvägen då vägen förbi Björkvik är rätt krokig och man kör långsammare än gällande hastighetsbegränsning, åtminstone med husbilen
Jag har sett att det på andra modeller inte står Rutter i den rutan utan det är någon form av pil som visas.
Prova du också om du får fler alternativ till vägval när du gör det valet.
Jan-Olov