H
hianders
Guest
Hej!
Man kan ha många synpunkter på hur olika GPSer fungerar , så har även jag. Här en liten beskrivning av när vår GPS skulle lotsa oss till en bestämd adress i Upplands Väsby.
Vi passerade förbi Enköping på E18 (motorväg) i riktning mot Stockholm. Första avfarten vid Grillby passeras utan att ”Tanten” säger något. Sedan följer 4 -5 avfarter där vi vid samtliga blir beordrade att ”ta av till höger ” men vi ignorerar naturligtvis för vi vet att det kommer en avfart mycket nära vår destination. När vi så tar av mot Upplands Väsby beordras vi att ”ta av till höger och sedan sväng vänster” vilket är helt ok. Men, när vi är på bron som korsar motorvägen får vi orden ”sväng vänster”?? Vi blir alltså beordrade att köra ner på motorvägen igen men i riktning mot Enköping. Vi ignorerade denna order och fortsatte medan Tanten beordrade oss att svänga än hit och än dit och göra u-svängar. När skylten dyker upp som det står Upplands Väsby 7 till vänster svänger vi där. Tanten fortsätter att tjata och efter några km slår jag snabbt av och på navigatorn och får direkt ordern ”fortsätt 3 km”! Helt rätt, med vad innebär upplysningen ”gör om rutt” egentligen?
Det verkar som att man skall tillbaka till den ursprungliga till varje pris. Om vi svängt av och ner på motorvägen igen hade vi säkert beordrats köra tillbaka till avfarten strax före Grillby och där anslutit till den ursprungliga rutten.
När navigatorn fick göra en helt ny rutt efter av/på -manövern blev det helt rätt och det är väl så navigatorer skall fungera när ”gör om rutt”-meddelandet kommer eller hur?
Hur funkar era apparater, känner ni igen beteendet?
Jag har varit i kontakt med den svenska representanten men de förstod inte ens problemet (kändes det som).
Jag vill ha en navigator som beräknar en helt ny rutt från den plats jag befinner mig för tillfället. Finns det någon sådan?
Hasse A
Man kan ha många synpunkter på hur olika GPSer fungerar , så har även jag. Här en liten beskrivning av när vår GPS skulle lotsa oss till en bestämd adress i Upplands Väsby.
Vi passerade förbi Enköping på E18 (motorväg) i riktning mot Stockholm. Första avfarten vid Grillby passeras utan att ”Tanten” säger något. Sedan följer 4 -5 avfarter där vi vid samtliga blir beordrade att ”ta av till höger ” men vi ignorerar naturligtvis för vi vet att det kommer en avfart mycket nära vår destination. När vi så tar av mot Upplands Väsby beordras vi att ”ta av till höger och sedan sväng vänster” vilket är helt ok. Men, när vi är på bron som korsar motorvägen får vi orden ”sväng vänster”?? Vi blir alltså beordrade att köra ner på motorvägen igen men i riktning mot Enköping. Vi ignorerade denna order och fortsatte medan Tanten beordrade oss att svänga än hit och än dit och göra u-svängar. När skylten dyker upp som det står Upplands Väsby 7 till vänster svänger vi där. Tanten fortsätter att tjata och efter några km slår jag snabbt av och på navigatorn och får direkt ordern ”fortsätt 3 km”! Helt rätt, med vad innebär upplysningen ”gör om rutt” egentligen?
Det verkar som att man skall tillbaka till den ursprungliga till varje pris. Om vi svängt av och ner på motorvägen igen hade vi säkert beordrats köra tillbaka till avfarten strax före Grillby och där anslutit till den ursprungliga rutten.
När navigatorn fick göra en helt ny rutt efter av/på -manövern blev det helt rätt och det är väl så navigatorer skall fungera när ”gör om rutt”-meddelandet kommer eller hur?
Hur funkar era apparater, känner ni igen beteendet?
Jag har varit i kontakt med den svenska representanten men de förstod inte ens problemet (kändes det som).
Jag vill ha en navigator som beräknar en helt ny rutt från den plats jag befinner mig för tillfället. Finns det någon sådan?
Hasse A
Senast redigerad av en moderator: