Ok då vet vi ståndpunkten. Du tycker att hundar och därmed vi hundägare är ett otyg som inte har på campingar att göra.Du är som sagt fri att tycka det.
Bra då är det utklarat.
End of discusion från mitt håll.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Ok då vet vi ståndpunkten. Du tycker att hundar och därmed vi hundägare är ett otyg som inte har på campingar att göra.Du är som sagt fri att tycka det.
Ojo. Campingar är ofta men inte alltid vid vatten. I sommar har jag sett änder men små bebisar vid varje camping jag besökt.Jodå jag har 2 hundar och de regler som gäller har jag fullständig koll på, jag även jägare och examinerar jägare för jägareförbundet.
I lagen om tillsyn över hundar och katter står att hundar under tiden den 1 mars till 20 augusti ska hållas under sådan tillsyn att de hindras från att löpa lös i marker där det finns vilt. Det innebär inte automatiskt att hunden måste vara kopplad, men du behöver ha en sådan kontroll över din hund att det motsvarar ett osynligt koppel. Lagen finns till för att förhindra att hundar stör eller jagar vilda djur under den tid på året när de får sina ungar.
På campingplatser känner jag att det kanske inte finns så mycket vilt att hunden måste vara kopplad om man har tillräcklig uppsyn, och tråden handlar om just campingplatser.
Camperar du inom ett naturreservat så är det helt klart att hunden ska vara kopplad. Att hundar inte får vara på kyrkogårdar kopplade eller okopplade är väl känt. Tyvärr så när det gäller kyrkogårdar så tycker jag peronligen att det är fel men naturligtvis så respekterar jag det.
Fy fasen vilken skräckinjagande modell. Förstår att du alltid måste hålla det monstret kopplat!Visst är jag söt. Kopplad är jag alltid.
Skäller gör jag ibland, mest på breven som dimper ner från brevinkastet hemma. Det gillar inte Husse och Matte.
Jag gillar vår husbil som heter Herbet,
Jag heter Leia och är 3 år gammal.
Något som jag har lessnat på är lösa hundar som springer omkring.
Om jag säger till att hundarna ska vara kopplade är det i princip nästan alltid samma svar. Min hund är snäll! Hur ska jag veta att någon annans hund är snäll!
I Solna där jag bor är det koppeltvång året runt.
/Åke
Visa bilaga 240292
Även jag bor i Solna. En klok och bra kommun med kloka och bra invånareVisst är jag söt. Kopplad är jag alltid.
Skäller gör jag ibland, mest på breven som dimper ner från brevinkastet hemma. Det gillar inte Husse och Matte.
Jag gillar vår husbil som heter Herbet,
Jag heter Leia och är 3 år gammal.
Något som jag har lessnat på är lösa hundar som springer omkring.
Om jag säger till att hundarna ska vara kopplade är det i princip nästan alltid samma svar. Min hund är snäll! Hur ska jag veta att någon annans hund är snäll!
I Solna där jag bor är det koppeltvång året runt.
/Åke
Visa bilaga 240292
Jag gillar inte heller löst springande hundar om det är en tröst.Var och en har rätt till sin egen åsikt, det gäller även mig som inte gillar lösspringande och skällande hundar.
Att det inte är populärt att våga kritisera hundar/ägare får jag stå ut med.
Nu tror jag att du verkligen har missförstått.Ojo. Campingar är ofta men inte alltid vid vatten. I sommar har jag sett änder men små bebisar vid varje camping jag besökt.
Jag är FD hundägare och på min tid var det en självklarhet för mig att hålla min hund kopplad på allmänna platser för att visa hänsyn till min omgivning.
Sen som hundägare råder det ett strikt ägaransvar. Googla på det.
Det gör ont på bara ben när glada hundar hoppar upp och river med klorna. Sen på allmänna platser finns hundrädd barn och vuxna. Ha djuren kopplade och visa hänsyn. Om det ska vara så svårt att ha hunden i koppel på campingen.... åk då till annan plats med ditt djur.
Tack
Ofta mer änder där... När det är vatten näraNu tror jag att du verkligen har missförstått.
Vi har alltid våra hundar kopplade på offentliga platser men vad jag vänder mig mot är att det påstås att det är lag på att hundar ska vara kopplade och så är inte fallet. De flesta campingar har koppeltvång och det ska ju naturligtvis respekteras.
När det gäller änder, höns får och andra tamdjur så har jag nog sett fler barn jaga och skrämma dem än jag har sett hundar göra det. Det är ett ofog med föräldrar som inte kan se efter sina barn och säga till dem att detta inte är ok. Bebisar är naturligtvis undantagna i denna kategori.
Ägaransvaret är fö något som jag har full koll på.
Edit: Jag förstår inte vad det har för betydelse att en plats ligger vid vatten.
Sorry Michael ditt inlägg är inte ens värt att kommenteras. Tråkigt att din fru blev attackerad men om du vill undvika hundar hela ditt liv blir du rätt ensam och bitter, vilket ditt inlägg tydligt visarDet är inget nytt att avgiftsbelägga oönskade beteenden.
Släpp ut Co2 = avgift
Dubbdäck i vissa städer = avgift
Dessa avgifter är naturligtvis avpassade så att beteendet skall upphöra.
Pengen i sig löser ju naturligtvis inte problemet.
Hundar är ett otyg på campingar, det tillför inget utan tvärt om. (för oss som måste stå ut med dessa)
(frugan blev attackerad av en större frispringande hund
Tycker inte Michael verkar ensam och bitter. Jag tycker han är en verkligt hyvens kille...Sorry Michael ditt inlägg är inte ens värt att kommenteras. Tråkigt att din fru blev attackerad men om du vill undvika hundar hela ditt liv blir du rätt ensam och bitter, vilket ditt inlägg tydligt visar
Japp. Dessutom ofta kunnig, rak och tydlig. Visst kan det svida till, men jag gillar det!Tycker inte Michael verkar ensam och bitter. Jag tycker han är en verkligt hyvens kille...
Mmmm vem gillar inte att det svider till lite....Japp. Dessutom ofta kunnig, rak och tydlig. Visst kan det svida till, men jag gillar det!![]()
Ja och vad har änderna med saken att göra?Ofta mer änder där... När det är vatten nära
Då gillar du om hundar hoppar upp på dig och rivs lite på lårenMmmm vem gillar inte att det svider till lite....![]()
Nope. Skillnad på sveda och sveda....Då gillar du om hundar hoppar upp på dig och rivs lite på låren![]()
Är ju inte så konstigt. ASCI är ju till för lågsäsong.Det känns bara som en straffavgift för det mesta.... är hundägare själv här.
ASCI kort är helt värdelös enligt mig, när jag har haft den så gäller inte ens på visa campingar. (där det står påklistrad i receptionen)
Kanske fungerar för pensionärer men för oss som åker under sommarhalvåret så är det (enligt mig) helt värdelös