Jag uppdaterade till senaste kartversionen på min 2589 LMT sent i våras. På våra resor i Norge drabbades vi av ett par vägavgifter som hade kunnat undvikas men den nybyggda sträckningen fanns inte med men låg mycket nära och man hamnade ovillkorligen på avgift. Helt klart gammal gammal kartinformation. På E22:an genom Skåne fanns inte "ny sträckning" som i alla all är mer än årsgammal. Jag kontaktade Garmin support som skylde på att uppdateringen förmodligen gått snett. Efter flera kontakter både per telefon och e-post där de hela tiden pratade bredvid problemet landade det i att jag faktiskt hade den ny kartan. Nu skyller de i stället på HERE som är deras kartleverantör.De tyckte att jag skulle kontakta HERE det ville inte de.Jag är kund hos Garmin inte hos HERE. När inte ens europavägnätet är uppdaterat hur står det då till resten. Kan någon där ute tipsa om navigation med aktuella kartor och vettig ruttberäkning. Snabbaste ger att man väljer motorvägar och håller högsta tillåtna hastighet, ibland med många mils omväg för att vinna ett par minuter.Kortaste skall vi inte tala om för då kanske vi inte alls kan komma fram.Gammal bilist som jag är har jag alltid en färsk kartbok från Motormännen i bilen men tyvärr leder den inte mig till bensinstationen och annat jag behöver.