Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Kartan med tankställen handlade väl om vanlig LPG fordonsgas. Fungerar nog, men är inte så ren som gasolen har jag läst någonstans.
De svenska tankställena för fordonsgas har ett tryck på 200 bar medan bilarna i övriga europa bara tål ett tryck på 10 bar. Igår var det en utländsk bil man försökte tanka gas via adapter i Borås. Det blev en smäll. Till och med taket på bilen såg ut att ha blivit uppbucklat. Enligt bild och artikel i dagens Borås Tidning.
Ni som har tank kan kanske berätta om var ni tankar och hur det är med tillgången.
Lpg är inte fordonsgas.!!
Fordonsgas skyltas som CNG och skall inte förväxlas med gasol, som förkortas LPG eller i vissa länder GPL. Kan även heta motorgas.
Att ha en lpgflaska när man reser i Europa är en välsignelse.![]()
Tack för information. Nån som vet var man bäst och billigast installerar tank (närhet till Göteborg)!!!
Vi bytte till Tankflaska i höstas men borde bytt för länge sedan, allt har blivit så mycket lättare, enklare o billigare.
LPG är Lättare att hantera, inga trasiga knogar, inga iskalla händer, slut med att hitta gängor. Tankflaskan sitter fast monterad med en liten nivåmätare på toppen, lätt att se ungefärlig nivå. Lätt att fylla, öppna luckan, anslut pistolhandtaget, tryck på pumpknappen, betala i kassan, lika lätt som att tanka Diesel!
Det är Enklare med LPG. Vi gör många korta turer på vintern och vill gärna åka ut med två fulla tuber. Nu slipper vi åka med en slatt i någon av tuberna, vi fyller upp när vi åker, enkelt!
Regelbundet åker vi runt i norra Tyskland, bunkrar i Flensburg och hem via Norra Jylland eller kanske broarna. Tidigare har vi planerat för gasolen, haft med extratuber, letat eluttag och upplevt vintervärmen som ett problem. Nu är det mycket enklare, I Tyskland finns LPG på varannan tapp, bara att köra in o fylla.
Priset är ju oxå intressant. I Sverige byter vi reservtuben, med lite planering, för ca 300:-. Utan planering har vi nödbytt på en bensinstation, för 625:-... Så att fylla 10kg (20 liter) för mindre än 200:- känns bra. I Flensburg fyllde vi sist 22 liter för 13 EUR, på en vanlig tapp. Så Tankflaskans pris är snart intjänat.
Vi köpte en 14 kilos hos JR i Lindome. De bjöd på kaffe o lite info under installationen som tog mindre än en timma, ett av de bättre besluten vi har tagit, hälsar Björn o Lena.
Om inte händerna är alldeles fullproppade med tummar så kan man montera ihop sin egen tankflaskanläggning själv. Det är inte mycket svårare än att byta vanlig gasolflaska.
Var köper man det som behövs, finns det någon i södra Skåne som säljer? Har du någon koll på det?