• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Färgkod

Stefanjo

HBK Medlem
Inlägg
290
Kommun
Mellerud
HBK-Nr
40921
Medlemskap
2026
En fadäs. En stor sten som jag inte såg och skrapade emot. Är det någon som kan tipsa om färgkod. Tänkte spackla och slipa. Sen lägga på färg och sist 2k klarlack. Efter det vattenslip och polering. Brukar funka på bilar.

1000006428.jpg
 
Jovisst. Lite trött efter långresa. Det var väl därför jag gjorde bort mig. Det är en Dethleffs globetrotter xli 6910. Årsmodell 2011
 
1000006430.jpgHittade faktiskt en färgkod på balken längst fram. 249 Bianco Bachisa.
Nu är frågan om det är färgkod för husbilen eller orginalkod för Fiat ducato?
 
Jag har samma bil som du, jag besökte en Dethleffs återförsäljare och de kontaktade fabriken och fick fram färgkoderna till min bil
 
Tillbaka
Toppen