• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Extra ljuddämpning till hel-integrerad - lämpligast?

Montreal

HBK Medlem
Inlägg
12.753
Kommun
Alingsås
HBK-Nr
707
Medlemskap
2025
Hasplasten under är mycket bra mot en massa vägdamm i motorutrymmet förrutom en viss dämpning av ljud. Har även fått för mig att luftgenomströmmningen genom kylaren blir bättre. Sen är det ett luftintag som ger luft på växelådan också.

Hasplåt är ju något helt annat än motorstänkskyddet av plast som du väl menar. Hasplåtar är kraftiga stål- eller aluminiumplåtar som skyddar drivlinan (motor, växellåda, bakaxel) mot mekaniska skador vid hård körning i terräng.
 
Senast ändrad:

Torben & Eva

HBK Medlem
Inlägg
20
Kommun
Gävle
HBK-Nr
26766
Medlemskap
2025
Jag har ljuddämpat min bil genom:

Tunga ljuddämpningsmattor i förardelen, under original heltäckningsmatta. Jag köpte dessa mattor på Bauhaus, dom marknadsförs för att läggas under tvättmaskin/torktumplare. Dessa mattor är hårda och mycket tunga, inte som vanlig motorrumisolering.
Jag hittar dom inte på hemsidan, så ingen länk.

Det andra var att jag isolerade med vanlig gullfibermatta under instrumentpanellocket.

Resultatet blev mycket bra.
Hej Michael! Är det dessa Du menar?
 

Michael S

HBK Medlem
Inlägg
5.000
Kommun
Kungsör
HBK-Nr
19308
Medlemskap
2026
Hej Michael! Är det dessa Du menar?
Japp, det är det.
 
Senast ändrad:
Toppen