Sv: Dieseläckage
Den grej som jag beskrev som en dragmnagnet, är en form av termiskt rörelsemoj.
Med 12 Volt blir den varm och drar i kabeln c:a 10 mm.
Detta tar omkring 5 minuter.
Systemet var inte inkopllat eller injusterat på min bil så det verkar inte behövas.
eller åtminstone skippar jag det
de
Roy
--------------------------------------------------------------------------------------
Kom bara att fundera på en sak utan att veta.
Om den termiska rörelsemojen drar kabeln 10 m.m. efter fem minuter och då skall dra i armen/excentern, så kan det ju betyda att kallstartläget alltid ligger till nu om kabeln inte drar i armen och påverkar excentern när den och motorn börjar blir varm.
Visserligen så har den ju varit ur funktion länge men vem vet du kanske alltid kört i kallstartläge med bilen.
Om du har tid och lust så kan du ju montera tillbaka det läckande locket och armen samt spänna upp armen lika mycket som kabeln/rörelsemojen drar i den, och då kanske ev. få en bättre insprutningstajming på pumpen.
Om du skulle märka skillnad så kan man ju ev. köra med locket som du gjort men försöka påverka och låsa upp läget utan arm och excenter
(Jag älskar att hitta på merarbete åt folk

.)
M.v.h. JANKRO.