• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Cinderella förbränningstoa!

sunnanö

HBK Medlem
Inlägg
15
Kommun
Söderhamn
HBK-Nr
16324
Medlemskap
2025
Hej, jag är nyfiken på cinderella toa i husbilen, har pratat med några som gillar det. Är det någon som efterinstallerat en sådan i en Kabe X880 lt ?
I så fall, är det värt pengarna och hur blir slutresultatet?
 
Jag tar upp en ca 1 månad gammal tråd, jag funderar oxå på förbränningstoalett.
Men så läste jag på Cinderella hemsida att en förbränning ta ca 70min, ryker det i skorstenen då oxå i 70min?
Då jag är 55 år så blir det wc besök på natten, ölen vill ut och blev det extra öl så kan det bli två wc besök på natten.
Då kommer det att gå åt påsar och gas.
Vad händer om Cinderellan skulle krångla, att den inte tänder etc, en wc kassett fungerar i alla lägen.
 
Tydligen många som är kvar i 4-års ålder och tycker det är kul med kiss & bajs.
Kan ni hålla tyst istället för att skriva, eller skriv av er på någon humorsida om ni inte
kan följa tråden. Vi är nog många som är intresserade av en cinderella i husbilen.
Vi fricampar och vi kör mest höst, vinter, vår och skulle gärna slippa bekymmret med att hitta tömning för toatankar.
Är det någon som installerat själv?
 
Hej !
Reklamen vill få oss att tro att det enda som återstår efter användandet är lite aska. Merparten efter förbränningen återfinns i de gaser som leds ut via skorstenen, dessa består till största delen av vattenånga och koldioxid,samt andra gaser som inte nämns. Efter som massa (energi) inte går att förstöra så återstår vid förbränning samma massa i avgaserna som det som har förbränts. Inget har försvunnit. Tvärtom adderas även koldioxiden från förbränningen av gasol. Påståendet om miljönytta kan således skarpt ifrågasättas.
BBa
 
Tillbaka
Toppen