När du/om du köper Butyltätning på "patron" så köp ett "fint" fabrikat. Det finns flera jättefina fabrikat med namn som inte finns till för allmänheten, men Sika och Bostik är ok. Bra sorter finns ofta hos campingbutiker.
Bra butylmassa håller sig seg och kladdig jättelänge och tätar för den förblir elastisk.
Lägg dit ramen när du är klar med inpassningen och tejpa med bred maskeringstejp några m.m. utanför luckans plastram på taket, när du sedan lagt på rätt mycket butyltätning och tryckt ner ramen och fäst den enligt instruktioner, ta något typ ett utgånget kontokort eller liknande och "skär" utmed kanterna på luckramen, så du delar på den butyl som pressats ut på tejpen och den som sitter i kläm, så det enkelt går att ta bort tejpremsorna med det överblivna kladdet på. Om man vill jämna till det som är kvar så gäller vatten med diskmedel som på andra kladdiga varor. Blir det mycket kladd så funkar lacknafta och trasa bra.
Silikon skall absolut inte användas till sådan tätning.
Och om inte Biltema senaste tiden har gjort om sitt recept på butyl så skall man inte heller använda det, för det som har funnits där övergår till någon grynig vaxliknande konsistens efter några år.
M.v.h. JANKRO.