Hej, det beror lite vad du menar med behöver elblock.
Elblocket var ju från början bara en benämning på en plåtlåda som innehöll lite div. kopplingar och säkringar som länk mellan startbatteri, bobatteri, laddare och ofta en mekanisk huvudbrytare. Efter det så fick man in några reläer m.m. Efter det så plockade man in ännu mer, men mest reläer kopplingar och elektronik till mätare små smidiga tryckknappar. Samtidigt så blev ju då elblocket så övergripande att halva bilen dör och en dyr reparation av elblocket behövs för att få liv i den igen.
Om man bygger en egen husbil eller bygger om/renoverar en gammal, så är det ju mer vettigt att göra en egen greppbar låda med kopplingar och reläer och andra mätare så man får det som behövs och kan byta ut någon del som går sönder i stället för en hel fabrikstillverkad låda som man knappt kan ta sig in i.
Påminner lite om de där stereoapparaterna förr i forntiden som innehöll förstärkare, radio, skivspelare och ibland även en kassettbandspelare, roligt tills en av delarna gick sönder.
Det man behöver är ju fungerande laddning vid körning samt avskiljare från startbatteri/generator när bilen inte är igång.
Fungerande laddning och ev. ström i några 230V kontakter när man är inkopplad på stolpe.
Fungerande laddning från solceller m.m. när man står ute i grönskan.
En lagom samling säkringar som skydd.
Helst en jättebra separat mätare kopplad direkt på batteripolen som räknar och håller reda på hela innehållet i bobatteriet så man är säker på hur mycket ström man har, laddar in eller tar ut och kan göra av med, och till det behövs inget elblock bara lite bra eftermarknadsdelar.
Elblocket är väl ett smidigt sätt för husbils/husvagns tillverkarna att montera och utgå ifrån. För att bygga upp allt från noll med lösa delar i varje ny bil och husvagn skulle inte heller vara vettigt tidsmässigt.
Så det blir ju lite som jag skrev i övre raden... Beror lite på vad du menar med elblock. En hel del funktioner behövs ju, men om de måste vara fabriksbyggda inne i en hemlig plåtlåda som kallas elbock...... Nej

.
Tycker jag i alla fall. M.v.h. JANKRO.