• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Båtfirma med grejor passande husbil

Sv: Båtfirma med grejor passande husbil

Detta har varit känt för båtfolket länge. Som gammal båtmänniska fick jag en chock när jag första gången klev in i en affär för husvagns-och husbilsfolket! Enorm prisskillnad på i princip samma varor! Behöver jag något till husbilen kollar jag alltid i båttillbehörsaffären först! Båtfolket lurar man inte så lätt! :D

Bra att du sprider budskapet, Sharky!

Jappe
 
Sv: Båtfirma med grejor passande husbil

Köpte två solceller där för en månad sedan när det var rea.
2 x 50 watt samt regulator med display = 4000:-
 
Sv: Båtfirma med grejor passande husbil

Många av mina inköp till min renovering har skett hos Erlandssons Brygga. Trevligt folk och mycket att välja bland. Senaste köpet var för några veckor sedan och var ett Isotherm kylskåp. Skall dit i morgon och köpa bättre polskor til batteriet.
 
Sv: Båtfirma med grejor passande husbil

När vi köpte båt första gången (sent 70-tal) upplevde vi exakt detsamma - fast tvärtom...

Vi behövde bland annat en nattlampa till sjökortet - fanns i marinbutikerna för ca 700kr - en kaffepanna utan botten med en röd lampa i pipen och en lins i locket.

Upptäckte att Biltemai Linköping (fanns bara där då) sålde samma grej som kartläsarlampa till rallyåkare för halva priset!​
 
Sv: Båtfirma med grejor passande husbil

Vilken seriös båtmänniska köper en kaffepanna utan botten med en röd lampa i pipen och en lins i locket för att lysa på kortet?

INGET ONT OM BILTEMA - för guds skull! Jag älskar Biltema!

Jappe
 
Tillbaka
Toppen