• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Avgasrör

  • Startad av Startad av F.d. 58815
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 58815

Guest
Hej

Någon som vet var man får tag i avgasrör ev. ljuddämpare till en Ducato 1991 med AL-Ko chassi ? Den är halvintegrerad men original fiat rör passar inte.
Kanske man kan plocka ihop krökar och rör på Biltema. Någon som provat ?
Kjelle
 
Sv: Avgasrör

Kolla med Ferrita i Köping. telefon, nr. 0221-18070. Dom tillverkar rostfria avgassystem och jag är övertygad om att dom har mallar till din bil.
 
Sv: Avgasrör

Ljuddämpare brukar vara orginal fiat, rör mellan AL-KOs egna.
Till min år 2000 får man svetsa ihop AL-KO röret med orginalburkarna....
AL-KO rören är dyra ,
Men ett noname höll nått år till min,
AL-KO 90graderskröken har nu hållit i många år....
 
Sv: Avgasrör

Tja, vårt slutrör från ljuddämparen ut var fullständigt upprostat efter 5 år så det blev ombesiktning (eftersom de inte kunde göra avgaskontroll). Det var inget originalrör utan Adria hade beställt special från någon rörknick i Italien som valt uslaste material. Att beställa reserv avråddes från importören Kabe - det var "bortkastade pengar". Det blev specialbeställning på verkstad - de valde rejäla rostfria rör som svetsades ihop. Som tur var så gick det med nöd och näppe att använda originalröret som mall. Billigt blev det ju inte :(- ca 2500:- men nu håller det bilen ut - och sedan kan man sälja det på Blocket.
 
Sv: Avgasrör

Jag fick problem med för höga avgasvärden och igår ramlade ljuddämpare ner om den har läckt så kan det ju bidragit till dom höga värdena.
Min lät inte så så mycket mer så det kan ju bli bara ersätta med ert rör och 10 kilo lättare bil...
 
Sv: Avgasrör

Hej

Avgasröret fixat med Biltemarör och krökar. Det gick åt lite gas också för lite extra rörkrökning :rolleyes:
 
Sv: Avgasrör

Har för mig att A.Augustin har system anpassade till Al-ko chassie.
Men då måste man nog skicka ett mail för att få rätt. Upptäckte detta efter eget bygge,tyvärr.
 
Sv: Avgasrör

Finns inga avgaskrav till så gamla bilar, bäst är att gå till en rörkrökare oftast American racing (jänkare) och bygga ett system inga stora problem till en så enkel bil som Ducato med eller utan Alko Chassi. Men det finns givetvis hos Raka Rör eller Feritta det bli lite högre pris bara.
 
Tillbaka
Toppen