• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

5:e växel

tapsa

FD HBK Medlem
Inlägg
140
Kommun
Gnosjö
HBK-Nr
5900
Medlemskap
2022
Har någon erfanhet av BLD i Linköping ? Tänkte om det lönar sig att låta dom dreva om femman . (kanska dyrt men då har man väl garanti )
 
Sv: 5:e växel

Den årgången av husbilar med Fiatmotor drabbades av att dreven till 5:ans växeln gick sönder. Hade själv en sådan där växeln gick sönder efter 11000 mil, vanligen hände det redan före 4000 mil.

Vet du ifall dreven är utbytta sedan bilen var ny så behöver du inte byta dreven av den anledningen om inte kan det vara idé att göra det för att slippa framtida problem.

Se även: http://www.husbilsklubben.se/forums/t21949/
 
Sv: 5:e växel

Jag tror det måste göras ,för när jag bytte olja senast var oljebluggen som "igelkott" annars har det funkat bra .
 
Sv: 5:e växel

Då är det nog klokt att byta dreven innan de rasar helt.
 
Tillbaka
Toppen