F
F.d. 22252
Guest
Rullade ner till chinesen och åt tog taxi hem i motvinden, men det är söndag allt stäng ska bunkra i morgon och är vädret bra så blir det nere i hamnen där jag trivs bra.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Tömma o fylla gick bra på Cepsa precis uppe vid A7:an, första rondellen. Övrigt, vatten o wc finns på strandpromenaden utanför ” ställplatsen” för tillfället iallafall. Men man vet inte hur länge ! Blev ett besök på Cuevas de Nerja, vilka grottor. Blir nog byn Frigiliana imorgon men då med lokalbuss.
25 879 mil. Nerja’s friställplats hade det mesta, 42 bilar inatt. Var i Frigiliana igår, vackert. Det de hade därnere hade de motsatsen till uppe: lågflygande motoriserade skärmflygare nere - långtidsparkerad Triump Herald Cab uppe. Drar till Fuengirola nu, ska träffa vänner som kom med flyget. Ha de
25 900 milEfter en veckas tystnad så en liten rapport : Fuengirola på ställplats el Rengo där vi träffade på många trevliga hbk:ar. Utflykt med våra flygvänner till Ronda o div utflykter. Vi har använt järnhästarna mycket till utflykter, många gånger fick vi gå bredvid pga de branta backarna. Nu har vi styrt kosan till Granada, så vi får beskåda detta under. Ha de
25 915 mil. Efter Alhambra så bar det iväg till Almerimar och den nya ställplatsen, där stod Christer & Ursula från Ängelholm. Efter en tur på cykel till centrum o strand, så dök det återigen upp det dom förföljt oss på resan ” hästar o liknande”. Vi fick oss en lektion i boule , hade bara sett folk kasta järnkulor tidigare. Sedan dök Junis upp, så det blev lite trevligt snack om ditt o datt. Roligt med nya bekanta. Kenneth o LenaOm jag förstår det rätt så är det inte ål längre utan pressad fisk tror jag. Ålen är det fiskestopp förVisa bilaga 162913 Visa bilaga 162912 Vi är förföljda ! Stod på Ikea Murcia då plötsligt Junis dök upp. På tal om mat visst vill man ha en ”rögad ål från Åhus ål” och inte dessa yngel som man får här på tallriken. Snart får vi inte äta nån hemma i Sverige, men här tar dom upp alla små som ska växa till sig ???

Det var en vän som bor i Torrevieja som bjöd på det när vi satt och åt.Ok. Det var ändå små hala jäklar! Svartfiske ?
