• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Dashcam

Olof G

HBK Medlem
Inlägg
6.383
Kommun
Knivsta
HBK-Nr
12581
Medlemskap
2026
Funderar på att köpa vindrutekamera eller dashcam (om man ska vara internationell) önskar tips och erfarenheter från er som har detta, det finns ett stort antal att välja på.
 
Samma sak gör vi också nu. Det jag skrev tidigare skedde när vi var nya med automatiken efter bilbyte. Man lär sig hela livet!
Tommy
 
Tycker det har spårat ur, i stället för dashcam handlar det om bakljus på bilar?
Min fråga är, har någon testat någon dashcamapp?
Finns flera till Android, men ingen jag testat kan spara materialet på extrakortet,
Har Sygic och dess dashcam, men sparar bara sista filmen på platta/mobilen.
Föregående film/er raderas

Jojje
 
Så här har jag det varje dag när jag kör i Malmö. Har kortat ner så filmen så den går att ladda upp. Kan man få någon synpunkt på detta?
 

Bilagor

När det är dårar i trafiken försöker jag hålla behörigt avstånd till dem. Cyklister går tyvärr inte att vinna mot - även om de är vållande så är det bilens trafikförsäkring som får stå för kalaset. Eventuellt kan man få självrisken tillbaka från cyklisten om denne är vållande. I den filmen du visar hade cyklisten förmodligen räknats som vållande, men det är ju en klen tröst när man måste lämna bilen till verkstad och även ligga ute med en slant.
Betrakta dem inte som medtrafikanter utan mer som nån slags vilda djur, renar eller älgar.
 
Lyckas inte spela upp din video på en iPad. Nån aning om vad jag gör för fel? Får bara upp en svart bild med en grå triangel med ett streck över.

Undrar Kjell
 
Det har varit intressant med Dash Cam med GPS. Har haft den i ca 5 år. Vi har blivit hänvisade ibland av GPS andra vägar förbi i köer mm nere i Europa. Då har det varit kul att titta på filmen och samtidigt se var på kartan (Google Maps) var man åkte. Även när man sett något intressant men inte stannat så kan man anteckna i efterhand var det var någonstans.
 
Jag har precis beställt en Garmin 55. Har Kjell1351 hittat den bästa inställningen?
 
Senast ändrad:
Jag har precis besällt en Garmin 55. Har Kjell1351 hittat den bästa inställningen?
Nej faktiskt inte. Har försökt med både lägsta och högsta upplösning. Bäst resultat fick jag på väg hem från affären med den nyinköpta kameran. Kameran var då handhållen och filmade från passagerarsätet. Alltså en bit in i bilen från vindrutan räknat. Tycker att bilden blir lite ”blurrig” även på högsta upplösning. Hoppas på att någon annan kan komma med goda råd om bästa inställning och kanske även placering av kameran.

Ett råd som jag kan ge är att träna på att överföra filmer från kameran via Garmin VIRB till något lagringsmedia. I mitt fall till en iPad. Det behövs för att man i skarpt läge skall veta hur man gör för att spara sina fina bilder.

Hälsar Kjell
 
Det har varit intressant med Dash Cam med GPS. Har haft den i ca 5 år. Vi har blivit hänvisade ibland av GPS andra vägar förbi i köer mm nere i Europa. Då har det varit kul att titta på filmen och samtidigt se var på kartan (Google Maps) var man åkte. Även när man sett något intressant men inte stannat så kan man anteckna i efterhand var det var någonstans.

Den funktionen har Blackvue som jag har, denna länk visar en nyare modell Bilkamera BlackVue DR750S-1CH | Clas Ohlson
 
Ni som har Blackvue, som jag uppfattat det så spelar den in körsträckan.
Hur presenteras detta, google maps?
Är det en fristående fil som finns kvar i enheten även när videofilmerna tas bort?
Hur noggrant markerar den körsträckan? Jag använder mig idag av Google maps tidslinje men den ger bara raka linjer mellan ställen man besökt.
 
Den visar exakta vägen bredvid filmen. Tar man bort filmen så tar man bort vägen från kartan också. Den visar även hastighet.
 
Jag köpte en Dashcam på net on net i helgen. En Rollei carDVR-308. Den tar 64 gb minne, filmar i 1920 x 1080 p - 30 fps 1280 x 720 p - 30 fps. Den har en bra mic, och inbyggdhögtalare visar gps position, hastighet. Den har en 3 tums skärm på baksidan. Ja även fler finesser. Gav 699:- för den. Den filmar med bra kvalitet. Har köpt flera på Wish som rent ut sagt har varit skit. Deras full hd i reklamen är egentligen 720, vilket är en bluff.

Har testat den nya kameran, bränt ned film på dvd och kvalitén duger bra om man vill göra en roadmovie.
 
Senast ändrad:
Priserna varierar minst sagt på dessa kameror,från några hundra till flera tusen kronor, förslag på kamera mest för pengarna?
 
Den jag äger nu är 3år köpt i England av god kvalitet, (glömt modell/märke)
hd, inbyggd gps, egen liten skärm, inbyggd batteri 15min, enkelt att ta med sig den ur bilen vid behov,
bra i dåligt ljus.

Men mycket har hänt sen dess, här ser man lite vad som finns idag
Best dash cam 2019: protect you and your car with these great cameras

Jag har ägt billiga Kina-dashcams tidigare, alla är slängda idag, ingen höll knappt ett år, och de blev ingen bra kvalitet på filmerna
 
Priserna varierar minst sagt på dessa kameror,från några hundra till flera tusen kronor, förslag på kamera mest för pengarna?
Har du möjlighet så kolla Promobil nr 3 i år, där har dom gjort en jämförelse test mellan 5 st dashcams för mellan 80 och 250€.
 
Tillbaka
Toppen