• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Fläkthastighet?

Eila & Pentti

HBK Medlem
Inlägg
3.958
Kommun
Tranemo
HBK-Nr
4285
Medlemskap
2026
På vår Fiat Ducato 2011 har kupefläkten låst sig på läge 4, dvs. det högsta, börjar bli irriterat med hög fläktsus.
Hur kommer jag åt vredet inifrån instrumentbrädan, eller någon servicelucka?
 
Sv: Fläkthastighet?

Har vredet låst sig eller är det bara läge 4 som funkar?
MVH KEJO20
 
Sv: Fläkthastighet?

Det sitter en moståndsbrygga mellan fläkt och värme/kylpaket som det förmodligen är fel på. Högsta hastighet sker genom ett relä som kopplar förbi motstånden.
 
Sv: Fläkthastighet?

Ali motor i Alicante böt sensorn som är kopplat till vredet på våran Ducato 07 sitter precis bakom vredet kan inte vara så dyrt att fixa detta då Ali motor i Alicante tog endast 94 euero för jobb och reservdel:spinny:
Micke
 
Sv: Fläkthastighet?

Tack för tipsen skall börja böka med det idag, kanske.
Men frågan kvarstår om:
Hurfår jag loss vredet?
Eller hur kommer jag åt baksidan av den?
 
Sv: Fläkthastighet?

Sitter i Chablis med precis samma fel! Fläkten går bara på fyran och vredet går inte att rubba. Det glappar dessutom så nu vågar jag inte röra det mer. Bättre fläkt på fyran än ingen alls i värmen. Följer tråden med intresse!
 
Sv: Fläkthastighet?

Kan vara så att kontakten brunnit ihop av värmen som blir genom kontakten då den går på full fart, man får lossa panelen och ta bort hela kontakten.

Ulf
 
Sv: Fläkthastighet?

Jag plockade fram "verktygslådan" ifrån bakfickan, lämnade in bilen.
De bytte kontakten/Brytaren, nu är allt frid och fröjd igen.
2062 kr gick det på.

442 kr för Brytaren
1150 kr Arbetskostnaden
58 kr Förbruknings material
412 kr Moms
 
Sv: Fläkthastighet?

På min förra husbil med fiatchassie köpte jag ett nytt fläktreklage som jag har kvar, då jag hittade felet. Det berodde att frugan sparkat loss kabeln till fläkten vid passagerarsidan. Därför blev det nya ej använt. Du kan höra av dej om du är intresserad, kan du få artikelnumret och se om det passar till din bil.
 
Tillbaka
Toppen