Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Byt insatser till xenon eller ledDåligt halvljus små runda strålkastare på niesmann Arto tips vad göra
Byt insatser till xenon eller led
Dessa använder jag, mycket nöjd. Betydligt bättre än standardlampor. OBS! Upp till +150 % starkare ljus, finns också +200 %, allt lagligt.Dåligt halvljus små runda strålkastare på niesmann Arto tips vad göra
Tack för tipset ska testa dessaDessa använder jag, mycket nöjd. Betydligt bättre än standardlampor. OBS! Upp till +150 % starkare ljus, finns också +200 %, allt lagligt.
H7
www.xenonhuset.se
Kolla först att lamporna är rätt monterade i sin hållare.
/ Leif C
Vad grundar du det på?Kräver registreringsbesiktning – om det ens är möjligt att få godkänt.
Pålle
Man kan byta till E-godkända LED insatser. Det är lite krångligare att byta till Xenon då det krävs ett drivdon till denna variant. Lyssna även med chassileverantören då det troligen behövs en justering av elförbrukningen så att inte lampan för fel på belysning lyser. LED ger normalt dubbel ljusmängd samt förhöjd färgtemperatur. Elförbrukningen halveras minst.Dåligt halvljus små runda strålkastare på niesmann Arto tips vad göra
Är du säker på detta, jag tror! att du kan byta till E godkänd led (insats) utan vidare. Gjorde så på en mc och besiktigade utan problem, fick tom beröm för bra ljus.Kräver registreringsbesiktning – om det ens är möjligt att få godkänt.
Att inte följa regelverket kan bli kostsamt om polisen skulle upptäcka det.
Pålle
Tack för input.Mitt senaste besök hos SVBilprovning frågade jag om att byta till led halvljus, han svarade att jag kommer inte längre utan att byta tillbaka till original. Gäller bara om ljuset är orginalmonterat.
Ytterligare en skillnad som behöver göras är halv- och helljus. Besiktningen bryr sig normalt inte om ifall man byter lampa i helljuset till LED. Men gör man det i halvljuset så slår de ner.I diskusionen bör vi göra skillnad på:
-Att byta ut glödlampan till LED, i originalstrålkastaren. (absolut inte godkänt)
-Att byta hela strålkastarinsatsen mot en identisk i fråga om storlek och utformning, samt att den är "E" märkt.
Jag bytte mina H7 mot LED för helljuset, "E" märkt så klart. Inga bekymmer på besiktningen.
Han frågade bara om det var LED.
Detta är enkel på dom husbilar som har 90mm Hella strålkastare.
Det finns en hel uppsjö av olika alternativ, alla 90mm dia.
Googla " hella 90mm " så få ni se.
Se svar i bif bild.Är du säker på detta, jag tror! att du kan byta till E godkänd led (insats) utan vidare. Gjorde så på en mc och besiktigade utan problem, fick tom beröm för bra ljus.
Hälsningar
Peter
Det kanske kan vara något för mig. Jag ska kolla detta. Tack för tipsfor en del år siden fik jeg isat et spændingsreguleringsrelæ i min Mazda. Efter det skulle jeg ikke længere skifte pærer.
om det måske kan hjælpe dig?
I diskusionen bör vi göra skillnad på:
-Att byta ut glödlampan till LED, i originalstrålkastaren. (absolut inte godkänt)
-Att byta hela strålkastarinsatsen mot en identisk i fråga om storlek och utformning, samt att den är "E" märkt.
Jag bytte mina H7 mot LED för helljuset, "E" märkt så klart. Inga bekymmer på besiktningen.
Han frågade bara om det var LED.
Detta är enkel på dom husbilar som har 90mm Hella strålkastare.
Det finns en hel uppsjö av olika alternativ, alla 90mm dia.
Googla " hella 90mm " så få ni se.
I diskussionen bör vi även göra skillnad på HELljus och HALVljus, eftersom det är olika regler.
Så här stod det i det inledande inlägget: Dåligt halvljus små runda strålkastare på niesmann Arto tips vad göra
Pålle
Ooops!
Ser nu att PL8 hann före mig.
Ändrat utförande ger tvåa på kontrollbesiktningen.Ändrat utförande
Avser avsiktlig ändring av det godkända utförandet exempelvis
- strålkastaren förses tape som skymmer del av ljusöppningen,
- montering av stenskottsskydd som ger påtagligt svagt ljus (färgat stenskottsskydd ska inte godkännas), eller
- när det klart kan konstaterats att konventionella strål-kastare (halv- och dimstrålkastare) har bytts mot xenon-strålkastare.
I detta dokument, kan man läsa följande:
Ändrat utförande ger tvåa på kontrollbesiktningen.
Det är alltså OK att för halvljus eftermontera LED, men inte xenon.
Det blir ju bara mer och mer förvillande! Inte lätt att veta ut och in här inte, får väl testa och se vad som händer kan ju vara skillnad mellan dagar och besiktnigshennar också.Se svar i bif bild.
Dessutom ska LED-strålkastare ha automatisk höjdjustering för att inte blända t.ex. vid tung last bak i bilen