• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Alkofjädring

Gusta

HBK Medlem
Inlägg
261
Kommun
Avesta
HBK-Nr
16169
Medlemskap
2026
Hej, det verkar som min gamla hymer börjar sjunka ihop i höger sida, hyser treaxlad 90a,bara en Axel sjunker. Finns det något man kan göra. Mvh Gusta
 
Jag har funderat om dom kan vara för dåligt smorda, att dom kärvar, frågan är om det är för sent
 
Bör åtgärdas innan besiktning. Skulle det vara en skärpt teknike så blir det nedslag. Kärv , stum eller brusten fjäder. Alt. funktion bristfällig.
 
Föresten, är det svårt att byta en stav
Hejsan, för ett tag sedan så var fjädring och stavar uppe till diskussion och en medlem la in instruktioner för höjning av fjädringen som borde svara på din fråga.... Problemet är kanske om de har gjort om systemet sedan din bil tillverkades så det inte stämmer längre.

Generell fråga - Fjädring på tandemaxlar

M.v.h. JANKRO.
 
Vad jag fått veta idag så är det nog inte stavar, det är typ 4 plattjarn ihopsvetsade, jag får se hur jag gör, tack i allafall
 
Tillbaka
Toppen