• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Kod till radio Pioneer AVIC-930BT

inger47

HBK Medlem
Inlägg
333
Kommun
Vimmerby
HBK-Nr
22701
Medlemskap
2026
nån som vet hur man får en kod till denna radio,som sitter i en kabe 880 lt...när jag hämta de den så var jag tvungen att ha en kod...den har stått nästan 7 månader men batteriet har inte varit urladdat vad jag vet....har inte hänt förut...har inget kodmärke i bilen...så kan det bli när man köper begagnat..
 
hittar inget nånstans....inga prblem förut om åren.....vad gör jag...har gogglat men finns inget om koder..
 
Är det originalradio i bilen tex. Fiat så tar väl Fiatverkstan fram det på datorn. Det gjorde dem på en Peugeot personbil som vi hade.
 
Man får tydligen inte länka till vissa sidor, men om du söker på din radio modell och password reset, så kommer många förslag upp. Sen är det väl en fråga vad man vill o vågar och kan göra. Annars går det säker att lämna in den hos en bilstereo handlare och få den upplåst för ett antal kronor.
 
Som ovanstående sök på ebay med din modell och password reset. Finns inget som säger att det är olagligt. Har låst upp många mobiler från Ebay.
 
Säkert många av de som kommit med tips (och säkert många andra också) som är intresserade av att få veta HUR det löste sig!

Pålle
Jag instämmer med Pålle. Om man får reda på hur ett problem löste sig behöver man ju inte fråga själv om man råkar ut för samma problem.
Vi ska inte bara hjälpa varandra utan också lära av varandra.

//Jan
 
ok...det var så att en medlem i klubben gjorde sig besvär att skicka ett sd kort som man kan sticka in i radion och göra en massa inställningar som han hade skrivit att man skulle göra...så då tog man bort koden.....så det ska väl inte hända igen...
 
Har samma problem. Vet du mer om hur man fixar ett sånt sd-kort eller kan du sätta mig i kontakt med den medlemmen som hjälpte dig?
 
Tillbaka
Toppen