Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Nej...där har inte funnits nån ställplats... förr kunde någon som ville bada, ställa sin personbil där.... men de sista åren har husbilar totalt tagit över.. det är ett litet område...men väldigt nära havet.
Så detta med " fricamping " tål att diskuteras inom gruppen husbilsägare.
Vad är det för fel att stå flera dagar när man sköter sig. Vid bra väder är säkert platsen överfull med Pb1 från morgon till kväll. Vad är skillnaden?Kommer nog tyvärr hända på fler platser när fricamparna står i flera dagar![]()
Skillnaden är väl främst att på den yta där det nu står 10 husbilar hade ytterligare 6 - 8 "vanliga" personbilar fått plats om de 10 husbilsägarna hade visat hänsyn och parkerat normalt i stället för att bre ut sig.Vad är det för fel att stå flera dagar när man sköter sig. Vid bra väder är säkert platsen överfull med Pb1 från morgon till kväll. Vad är skillnaden?
Jag själv är mycket för ”fulcamping”. Mao undviker stora dyra bokningsbara ställplatser/campingplatser. Campinglivet med husbilen för mig är resan till och vistelsen på en naturskön platsSkillnaden är väl främst att på den yta där det nu står 10 husbilar hade ytterligare 6 - 8 "vanliga" personbilar fått plats om de 10 husbilsägarna hade visat hänsyn och parkerat normalt i stället för att bre ut sig.
När man dessutom lägger ut platsen – som tydligen inte är/var en ställplats – och rekommenderar den för "fulcamping", blir u situationen ännu värre.
Pålle
Vad är det för fel att stå flera dagar när man sköter sig. Vid bra väder är säkert platsen överfull med Pb1 från morgon till kväll. Vad är skillnaden?
Jag själv är mycket för ”fulcamping”. Mao undviker stora dyra bokningsbara ställplatser/campingplatser. Campinglivet med husbilen för mig är resan till och vistelsen på en naturskön plats
Är det olagligt att fulcampa.Jag är mycket för att lagar och regler ska följas. Hur skulle det annars bli i ett samhälle?
Det kan det mycket väl vara om du bryter mot de regler som finns. Men för mig är det minst lika viktigt om det är moraliskt riktigt, som om det är lagligt. Det ska väl inte behövas lagstiftas om vettiga förhållningssätt? Det borde väl finnas en moral hos oss som fungerar? Moral för mig är mycket ansvar för varandra. Jag ogillar egentligen begreppet "sunt förnuft" eftersom det ser så förbannat olika ut hos oss. Tänk så här, det är inte olagligt att vara otrogen, men jag ser det som moraliskt förkastligt!Är det olagligt att fulcampa.
Bara för att man kört Volvo i 20 år så kan man väl få prova en Porsche? Men man skall vara medveten om driftkostnaderna.Tänk så här, det är inte olagligt att vara otrogen, men jag ser det som moraliskt förkastligt!
Går säkert att lösa med dispenser precis som allt annat.Håller med dig. Men hur skall alla marknadsplatser/evenemangsplatser lösa sina parkeringar. Tänke inte på de