• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Vattenpump

SylviaP

HBK Medlem
Inlägg
2
Kommun
Lindome
HBK-Nr
28546
Medlemskap
2026
Vår vattenpump i LMC husbil låter så fruktansvärt bankar o ger dåligt vattentryck i toaletten
annars funkar den bra. Undrar om någon vet hur man kan åtgärda detta.
 
Stäng av vattenpumpen och öppna en kran i mittläge. Släpp ut vattnet i vv-beredaren så en ny luftkudde kan bildas. Tappa upp varmvatten så beredaren fylls igen. Detta bör man göra en eller två ggr i månaden när man är ute.
 
Om det är en Thetford toa så kan det vara skräp i filtret som sitter i magnetventilen. Den sitter från utsidan inne i toaskålen nära där vattnet kommer ut i toan. Inne i den sitter det en sil som kan sättas igen.
 
Tillbaka
Toppen