• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Vattenpistol i vattenledning?

KarinochTommy

HBK Medlem
Inlägg
458
Kommun
Osby
HBK-Nr
6520
Medlemskap
2025
När vi var ute nu i nyår hände det en grej när jag fyllde på vatten. Pistolmunstycket på slangen( Den som man kan starta och stänga vattnet med) släppte från slangen och åkte ner i påfyllningsröret. Det sitter troligen i sista böjen innan tanken men släpper inte igenom något vatten vid påfyllning.
Jag har öppnat tanken och tömt ut vattnet. Påfyllningen sitter långt ifrån locket till tanken så jag kommer inte åt den.
Försökte att föra ner bakdelen på ett rensband i påfyllningsröret. Den änden med en krok. Tror att jag fick ett litet fatt men det släppte igen. Försökte ett antal gånger och uppfann tusen nya svordomar utan att det hjälpte.
Är det någon som har ett tips på hur jag ska komma åt munstycket. Det går att fylla på inifrån så det är inte dödsakut men vu vill ju inte ha det så här i längden.
Hälsningar Tommy
 
F

F.d. 59502

Guest
Även om hålen i tanken sitter långt från varandra, kan det vara möjligt att ta en slang och trycka upp den bakvägen genom påfyllningen och på så sätt trycka ut pistolmunstycket? Slangen bör väl vara minst halva påfyllningens diameter.

MVH
Hans
 

Dethleffskvalite

HBK Medlem
Inlägg
3.529
Kommun
Lomma
HBK-Nr
1035
Medlemskap
2025
Troligen. Det svåra är att hitta hålet där vattnet kommer in i tanken. Men kanske det går
Du behöver inte hitta påfyllningsröret, av med påfyllningslocket på utsidan. Av med locket på tanken och täta med handen och ner med munstycket till däckpumparen. Du bör inte paja något då du kan reglera trycket med handen.
 
Toppen