• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Val av assistansförsäkring

Sv: Val av assistansförsäkring

SunCityfamily vad fungerade inte med Folksams assistans. Har precis bytt till Folksam så det skulle vara bra att veta vad som är mindre bra med deras assistansförsäkring

Konstigt vad olika assistansförsäkringar fungerar, har själv utnyttjat Folksam, luftmassespjället gav upp för oss ca 6mil från Eskilstuna sent en fredag kväll, ringde Folksam och dom ordnade så bärgare ringde oss, 1 timme senare stod vi upplyftad på bärgningsbilen för vidare transport till Fiat verkstad i Eskilstuna
Vi blev kvar över helgen och fick dessutom 300kr/dygn i stilleståndsersättning.

Kostnad 24kr/mån och fri hyrbil 3 dygn ingen självrisk duger gott för min del.



Mvh
pelle
 
Senast ändrad:
Sv: Val av assistansförsäkring

Naturligtvis gör försäkringsbolagen en riskanalys för sina försäkringar. Att de sysslar med välgörenhet tror väl ingen att de gör.
Den enklaste riskbedömningen man kan göra för egen del är nog "ju fler mil på mätaren ju större risk för komplikationer". Men med en välskött bil är nog riskerna för ett haveri ändå relativt små. (eller?):)
 
Tillbaka
Toppen