• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Vad påverkar lastvikten mest?

  • Startad av Startad av F.d. 58368
  • Startdatum Startdatum
Vatten ser vi som det största problemet att skaffa, det är allt färre rastställen som har det och i del landsändar finns ingen fyllning alls så vi har alltmer fyllt vatten på mackar när vi tankat. Det är är inga problem så länge som man kör och förflyttar sig men om man vistas någon vecka inom ett mindre område där inga vattenfyllningar finns då gäller det att ha fyllt upp.

Och inga sjöar där heller..? :)
 
Montreal, du har rätt, det finns vatten lite varstans, gäller bara att rena det. Vi har en sådan manick (i nödfall) om problem skulle uppstå (har aldrig behövt använda), och om det duger åt läkare utan gränser mitt i Afrika, då duger den åt oss oxå.

1624440675678.png
 
Montreal, du har rätt, det finns vatten lite varstans, gäller bara att rena det. Vi har en sådan manick (i nödfall) om problem skulle uppstå (har aldrig behövt använda), och om det duger åt läkare utan gränser mitt i Afrika, då duger den åt oss oxå.

Visa bilaga 212110

Kanske lite overkill i Europa, men kul att ha ? Det enda man egentligen behöver kranvatten till är ju att dricka obehandlat. Vid matlagning, kaffekokning m.m. kokas ju vattnet, då klarar man ju sig med rent sjövatten vid behov, likaså till diskning, även om vi gör av med väldigt lite vatten till det, eftersom vi "pappersdiskar"= Torkar av allt för att inte få en massa fett och matrester i gråvattentanken. Tvätt går ju också bra med sjövatten, och tvätta sig gör man ju med fördel i en sjö. Allt detta leder ju till att man behöver väldigt lite kranvatten om man ger sig ut i "vildmarken" ett tag, vi skulle ju lätt klara oss ett par veckor på 50-100 liter om vi ville, och var ute så länge i vildmarken här i skandinavien.
 
Som Marianne & Ranko skrev har även vi reservdäck utan fälg med och det sparade tid när vi fick punktering i Tyskland 2018.
Vi fortsätter på den linjen.
Bra ide. Jag har slitit bort reservhjulet inklusive hållaren under bilen men skall nog hänga dit ett löst däck istället.
Det borde ju räcka bra med att bara surra fast det under. Behöver det användas är det bara skära loss det.
 
Det som påverkar vikten mest för oss när vi packar är 320 liter vatten och 240 kg motorcykel.
Det är sällan vi har med oss 92 kg gasol, bara när tanken är nyfylld.
 
När man ska lasta sin husbil så bör man tänka till så att de inte blir överlastad. Men vad är de utöver packning som väger mest på en husbil i tillbehör exempel. Markis ? Cykel ställ ? Vatten ? Bränsle ? Solceller ? Ugn ? Micro ? Osv.
Cyklar är ett måste men det mesta vattnet kan man tanka vid målet.
 
Cyklar är ett måste men det mesta vattnet kan man tanka vid målet.
Att kunna fylla vatten vid resmålet beror i hög grad på vad man har för resmål och hur man använder husbilen. För vår del finns i stort sett aldrig någon vattenfyllning vid resmålet, vattenfyllning får då försöka ordnas utmed färdvägen (cyklarna har vi dock slutat att ta med då de ändå sällan kunde användas vid dessa resmål).
 
Jäklar va mycket kilo du fick bort bra jobbat . Vad väger din bil totalt ? .
funderar på att ta bort dragkroken och balken. Sitter fast med några bultar så de borde man kunna få bort själv. Tack för svaret
Tar man bort dragkroken
m. m blir det inte en ny registreringsbesiktning då?
 
Tillbaka
Toppen