• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Vad är detta för säkring (säkringshållare)?

De behövs en lite större bild för att man skall kunna se sammanhanget, det flesta säkringshållare är rätt lika. ;)
Den sitter i varje fall i framkant på passagerarstolen framför där bodelsbatterierna ska ligga. Dethleffs Globetrotter XL-i 7850-2, årsmodell 2013. Bifogar en större bild

IMG_1559.jpg
 
Senast ändrad:
Den sitter i varje fall i framkant på passagerarstolen framför där bodelsbatterierna ska ligga. Bifogar en större bild
Vi får väl hoppas att någon som har en motsvarande Detleffs kan svara, du behöver nog ange vilken modell du har?
F.ö. fick du ingen instruktionsbok med bilen, om inte kan du säkert maila Detleffs så skickar dom förmodligen en i PDF.
 
hej
har en 2013 3,0 den ena säkringen på 40 med plasthöje över är till laddning av bodelsbatt. den med svarta kablar, kan kolla imorgon dom andra kan gå till.
 

Bilagor

  • WIN_20231109_10_44_02_Pro.jpg
    WIN_20231109_10_44_02_Pro.jpg
    60,4 KB · Visningar: 48
Uppifrån-bilden visar att det är många kablar kopplade till pluspolen. En del av dem är nog monterade efter att bilen var ny, det syns ju annat "hemmapul" i bilden. Varje kabel skall ha en säkring så nära batteriet som möjligt så de säkringar du visat är väl till för att skydda några av dessa kablar. Finns det säkringar på de övriga också? Annars är det illa. Följ kablarna och kolla!
 
Senast ändrad:
Uppifrån-bilden visar att det är många kablar kopplade till pluspolen. En del av dem är nog monterade efter att bilen var ny, det syns ju annat "hemmapul" i bilden. Varje kabel skall ha en säkring så nära batteriet som möjligt så de säkringar du visat är väl till för att skydda några av dessa kablar. Finns det säkringar på de övriga också? Annars är det illa. Följ kablarna och kolla!
Där ligger också omväxlande svarta och röda kablar på plus-batterikabelskon, tyder på att någon som inte är särskilt noga eller kunnig har varit och kopplat i elsystemet, jag skulle kolla upp det ordentligt och dra kablar i rätt färg!
 
När det gäller färger på kablar kan man aldrig vara säker, på min bil är pluskabel röd i bildelen, med skarvas till blå pluskabel i bodelen av påbyggaren, mät mät!!
 
hej
Har kollat säkringen den med svarta kablar är till laddningen vid ett tillfälle belastade jag för mycke och då blev säkringen för varm så det syns på plasthållaren. Den med röda säkringen stora har jag inte bara en med 10 säkring tunna kablar.
 

Bilagor

  • WIN_20231109_10_44_02_Pro.jpg
    WIN_20231109_10_44_02_Pro.jpg
    60,4 KB · Visningar: 17
Och dessutom så ligger det en Victron smartshunt samt en jordplint?? och skramlar som inte ens är fastskruvade. Även om det "bara" är jord/minus så bör de nog sitta fast kan tyckas.

M.v.h. JANKRO.
Och inga batterier på plats heller. Kanske är så att shunt och jordplint är lossade.
 
Kan så vara, och jag ber jättemycket om ursäkt, men det ser lite farligt ut med alla kablar kors och tvärs även om de bara är lossade tillfälligt. Det är ju tyvärr lite dåligt med plats under stolarna.
Det var i all välmening, för det är rätt lätt att det händer något med så många rätt tunna kablar som man måste flytta undan och hålla reda på när man bosar runt med tunga batterier, samt så mycket jordade plåtytor runt om.

M. mycket v.h. JANKRO.
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen