• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Uppdateringsproblem Garmin

  • Startad av Startad av F.d. 55503
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 55503

Guest
Vår GPS Garmin dezl 760 LMT (inköpt förra året)har inte blivit använd sen i november. Nu när den skulle uppdateras via datorn så slår den av/på hela tiden.Texten:loading maps syns ibland och sen slocknar den.Den beter sig likadan även om den inte är inkopplad i datorn.Verkar som om den har 'hängt sig'.
Finns det någon som har haft samma problem?
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Du skriver: inte blivit använd sen i novemb

Kan det være så enkelt, at den er løbet tør for strøm?

Prøv eventuelt at lade den op. Med nogle Garmin modeller kan det også gøres via USB kablet til PC-en.
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Se i manual hur du hårdvaruresettar den. Oftast finns ett litet hål som man ska trycka in med gem e.d. På vår är det däremot att hålla i knappen över 10s. Lycka till!
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Supporten har tyvärr stängt under helgerna, får ringa på måndag.Tack!
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Blir tyvärr ingen skillnad efter laddning :mad:
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Blir ingen skillnad efter att ha resettat den...
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Prova att uppdatera via Garmin Express. Borde finnas någon systemuppdatering sedan november?
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

:)Hei.
Garmin kom med en stor oppdatering for dezl 760 i desember 2013.
Den ga oss en helt "ny" kartplotter.

Lykke til:)

Hilsen Regent.
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

SStarta din garmin när garmin syns på skärmen sätt fingret nere i högra hörnet
En meny kommer upp på skärmen välj återställ till fabriksinstälning.
Lycka till
Mvh Lennart
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Till Jarnis,

Vi råkade ut för exakt samma fenomen i Benidorm för en månad sedan med vår Garmin 3597 när vi skulle påbörja vår hemresa till Sverige efter vår övervintring.

Hade kontakt med Garmin support i Sverige och fick all den hjälp man kan förvänta, men dock utan positivt resultat. Blev bl.a. tipsad om att trycka nere i högra hörnet på skärmen men inte ens det hjälpte.

Köpte därför en ny Garmin på Carrefour varuhuset i Benidorm och den har fungerat klanderfritt under hemresan till Sverige som avslutades i förrgår.

Kommer att lämna in 3597:an på måndag i Strängnäs där vi köpte den för att få den "kry" igen - enligt Garmin är det säkert ett mjukvarufel som måste åtgärdas av folk som kan dyligt på Gramin.

I övrigt är vi mycket nöjda med Garmin (efter att ha använt Tom-Tom i ett antal år).
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Tusen tack för alla goda tips! Vi pratade med Garmins support imorse och trots deras goda hjälp så kunde de inte få vår GPS att 'piggna' till.Supporten trodde ev att den skulle bytas ut.
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Till Jarnis,

Återkommer med besked om vad som hände med vår Garmin 3597, som helt plötsligt slutade att fungera för oss nere i Spanien nu i vår och det trots att den inte ens var ett år gammal.

Vid hemkomsten till Sverige lämnade vi ju in den på El Giganten i Strängnäs (där vi köpt den) och i förra veckan hörde dom av sig via ett SMS och meddelade att vi kunde hämta vår Garmin.

Det visade sig att den inte gick att laga, så vi fick en helt ny Garmin 3597 men dock ingen info om vad som hänt med den som slutade fungera.

Fick du också en ny eller gick din att laga och i så fall, vad var det för fel på den ?
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Råkade ut för samma sak efter uppdatering
Hängde sig när kartor skall laddas.
Lösning är att ha laddningen på under uppstarten
/Thomas
 
Sv: Uppdateringsproblem Garmin

Hej
Jag har en 3790 som jag skulle uppdatera. Den hängde sig och slutade fungera när den kom till "läser in kartor" i uppstartningsfasen. Har varit i kontakt men Garmin support. Ficktips om hur jag skulle göra tex "tryck i nedre högra hörnet när du startar". Trotts stor envishet har jag inte fått någon ordning på navigatorn. Förutom att den starta upp vid något tillfälle men då men en US programvara. Som väl va så lyckades jag få en kopia på mina personliga POIs vid ett av dessa tillfällen.
Den har nu förpassats till skrotlådan.


Anders
 
Tillbaka
Toppen