F
F.d. 58579
Guest
Är det någon som har erfarenheter av den manuella lilla tvättmaskinen som heter "Wonder Wash" och säljes av KAMA? Håller den i längden??Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Är det någon som har erfarenheter av den manuella lilla tvättmaskinen som heter "Wonder Wash" och säljes av KAMA? Håller den i längden??
Tack för synpunkterna! Visst, hink med tätslutande lock lär fungera bra under körning, Vi kommer dock att stå stilla en hel del; vi ska bo i husbilen ca 6 mån/år; mesta tiden i Spanien och Marocko.Campingplatsernas tvättmaskiner är ganska dyra att använda, har vi konstanterat -- dessutom "fricampar" vi så ofta som det är möjligt. Osäker på om "Wonder Wash" kommer att hålla en hel säsong.....
Nu måste jag skriva ett inlägg här igen, och fråga en sista gång (sedan ger jag upp!): Finns det någon som har erfarenhet av den lilla manuella tvättmaskinen, som jag skriver om? Annars får jag köpa den och pröva den...... Visserligen går det, som farbror Claes skriver, att tvätta på "gammaldags sätt" (jag har gjort det också!), men har man lakan och annat div., så är det betydligt lättare att, för hand, veva runt tvätten i en behållare. Man håller ju på att bli gammal, och då är man värd, att göra livet så lätt för sig som möjligt! Vi ska ju bo i bilen halva året, och då blir det många lakanstvätt.... oj, oj, oj!
Tack så mycket för web-sidan, Ove.G! Här får jag lite mer information än enbart på förpackningen. Den är tydligen inte så välkänd, eftersom ingen i HBK tycks använda den. Men.... vi kommer att köpa den, så får vi se, hur bra den fungerar.Har alla campingar kunskap om "Wonder Wash" ???Hej
Ta in på en camping.
/vidhem
Är det någon som har erfarenheter av den manuella lilla tvättmaskinen som heter "Wonder Wash" och säljes av KAMA? Håller den i längden??
Bra resultat, men synd att det inte finns centrifug.
Monica
Jag har tvättat i min tvättkula idag. La i blöt i går, tömde idag och slog på varmt vatten och tvättmedel. Vevade runt 25-30 varv. 3 sköljning. Klart.
Bra resultat, men synd att det inte finns centrifug.
Monica