• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tur att bilbesiktningen är nogrann

F

F.d. 52945

Guest
Så här såg höger bladfjädersupphängning ut när jag besiktigade husbilen igår(hoppas att det framgår att fästet är spräckt mitt av):mad:..bara att försiktigt köra den till verkstad och få den bytt.
Detta kunde fått katastrofala följder om inte besiktningsmannen sett det, han hade aldrig sett något liknande på en så pass ny husbil (2010), någon som varit med om liknande?

Med vänlig hälsning
ArTii
 

Bilagor

  • bladfjäder16.jpg
    bladfjäder16.jpg
    5,1 KB · Visningar: 1.056
Senast redigerad av en moderator:
F

F.d. 58882

Guest
Sv: Tur att bilbesiktningen är nogrann

Detta är väl väldigt ovanligt. Testa att kontakta agenten för bilen & klaga. Med lite tur byter dom utan kostnad som goodwill.

Bennie
 
I

Iveco 35

Guest
Sv: Tur att bilbesiktningen är nogrann

Vanligt eller inte jag fick byta fjäderblad med exakt samma brott vid förra besiktningen. Var inne på verkstaden idag och då höll dem på att byta på en fiat transport exakt brott på samma ställe.Kanske skall de brista där
Olle.
 
F

F.d. 52945

Guest
Sv: Tur att bilbesiktningen är nogrann

Hrmm, jag kommer iaf att hålla koll hädanefter på fjäderbladen lite då och då nu när man vet, detta känns inte ok!
//ArTii
 
Toppen