• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Trumavärmare

Birgitta o Kalle

HBK Medlem
Inlägg
9
Kommun
Staffanstorp
HBK-Nr
8267
Medlemskap
2026
Chassiefabrikat: Fiat
Chassiemodell: Ducato
Chassietyp: ALKO AMC
Motortyp: 2,3 130 Multijet
Årsmodell Chassie: 2007
Husbilsfabrikat: TEC
Husbilsmodell: Rotec 682 TI
Husbilstyp: Halvintegrerad
Årsmodell Husbil: 2007
Ämnesområde: Värme
Hej!
varmvattnet fortsätter förbi inställt värde: när värmen går ut i fläkthuset luktar det bränd bakelit (vattnet kokar). Någon som råkat ut för samma? Bra ställe som kan det här med värmare? Bor nära Lund.

Tacksam för ledtrådar/tips!

Hälsningar,

Kalle
 
Kolla på alde.se Där finns adresser till deras serviceverkstäder. De närmaste för er blir Vinslöv, Tomelilla eller Kristianstad.

Roland
 
Birgitta o Kalle skrev:
Tack för hjälpen - vi fortsätter!

Hej Birgitta och Kalle!
Vi har exakt samma problem med vår truma. Vattnet börjar till slut koka och går med råge förbi det inställda värdet.

Har ni kommit fram till vad det var för fel?
 
Tillbaka
Toppen