• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Strålkastare/Nytt glas till helintregrerad Dethleffs Esprit 2009

Tommy Nyman

HBK Medlem
Inlägg
505
Kommun
Norrköping
HBK-Nr
11339
Medlemskap
2027
Har fått ett stenkott eller annat skott i nedre glaset. Kan man byta glas eller blir det till att byta hela lyktan?
Är det ett Gör det själv eller ett verkstadsjobb?
Någon som kan ge en hint om var man kan köpa delar, kanske t.o.m. En prisindikation.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    180,6 KB · Visningar: 12
Sv: Strålkastare/Nytt glas till helintregrerad Dethleffs Esprit 2009

Jag kontaktar alltid Dethleffs verkstad i Isney. Vill man betala det dubbla kan man kontakta generalagenten i Danmark eller det tredubbla någon svensk återförsäljare.
 
Sv: Strålkastare/Nytt glas till helintregrerad Dethleffs Esprit 2009

Det er en standard 90 mm Hella lykt, har byttet et par slike på min husbil - kjøper de på nett fra et firma i Østerike (halve prisen i forhold til Hella i Norge). A.Pieringer Startseite - det er litt plunder å finne rett lykt, men selve jobben med å bytte er ganske enkel.
 
Tillbaka
Toppen