• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Snabbladdning av bodelsbatteri.

  • Startad av Startad av F.d. 940
  • Startdatum Startdatum
Sv: Snabbladdning av bodelsbatteri.

Om man försöker ladda upp ett urdraget blybatteri på 5 minuter så skulle jag tro att det blir förstört.
 
Sv: Snabbladdning av bodelsbatteri.

Arne artikeln som du länkar till handlar om laddning av batterier till elbilar. I elbilar använder man knappast blybatterier. Blybatterier blir alldeles för tunga i förhållande till den energi de kan lagra. Så fast det inte står i artikeln så handlar det väl om laddning av Lithium-jon-batterier.
Iofs kan man ju tänka sig att ha Lithium-jon-batteri som bodelsbatteri med specialladdare men i dagsläget lite för dyrt.
// Göte J
 
Tillbaka
Toppen