• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Roller Team på vintern?

  • Startad av Startad av F.d. 9230
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 9230

Guest
Hej!
Någon som vet hur den är på vintern? Kan inte hitta någon information om det.
Andra tankar om Roller team? Tittar på Granduca garage.
 
Sv: Roller Team på vintern?

Hej. Vi har haft CI Mizar garage i 3 år, nu har vi Riviera 55SP som är 5 år. Kör till Spanien-Portugal varje vinter. Vi är helnöjda med bilen men tycker inte man kan kalla den vinterbil. Lycka till med ert val av bil. Mvh B-B
 
Sv: Roller Team på vintern?

Har en Roller Team Granduca garage men vi använder den bara mars-nov dvs 3 årstider.
Vi har alltså inte prövat på att använda den vintertid men den har inte dubbelgolv, inte vattenburen värme. I sydsvensk vinter kan det fungera men i fjällvärlden, hm.
Du får gärna kontakta mig om du vill ha mer info men just nu står vi i Stugsund/Söderhamn och är hemma igen i slutet av denna vecka. Gbg-Lerum är ju inte så långt emellan.
 
Sv: Roller Team på vintern?

Hej Ulrika S,
du är välkommen att läsa våra erfarenheter av vår Roller Team Granduca 2007 (saknar extravärmaren som kom 2008), efter två blåsiga normalvarma övervintringar från okt-April, på Spanska sydkusten.

Gå till forum "Personliga betraktelser, Rullande Teamet, Lena & Jan". Sammanfatnningen står efter datum 2009-04-11 ... TACK ALLA HBKare osv ... nästa stycke.

Lena & Jan
 
Tillbaka
Toppen