• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Reglerna för införsel av hundar och katter ändras

Status
Stängd för vidare inlägg.
F

F.d. 50066

Guest
Härkommer nyheter från Jordbruksverket ang. de nya införselreglerna.
*​

Den 14 juni 2010 ändras reglerna för införsel av sällskapsdjur. Ytterligare ändringar genomförs sommaren 2011 och den 1 januari 2012. Vid det senare tillfället kommer flera av de nu gällande särskilda skyddskraven tas bort efter en överenskommelse på EU-nivå.

Djur - Jordbruksverket [NS4 version]

se nyheter

Reglerna för införsel av hundar och katter ändras - Jordbruksverket [NS4 version]


Det här är nytt sommaren 2010 från länder inom EU

Införsel från länder i EU
  • Danskar som reser till och från Bornholm får ta med sina hundar och katter genom Sverige utan avmaskning, men övriga krav är oförändrade.
  • Om du reser med fler än fem djur krävs hälsoundersökning av djuren inom 24 timmar före resa på grund av att de klassas som handelsdjur.
  • En ny typ av rabiesvaccin godkänns, så kallade rekombinanta vacciner. bestämmelsen om man tar med sig mera än 5 hundar utomlands!
Hur gör vi som åker fram och tillbaka med våra utställningshundar?
Förtydling av detta kommer säkert från Jbv och SKK.


Hälsningar
Schipperkeligan
:dog:
 
Status
Stängd för vidare inlägg.
Toppen