Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Säljaren är helt ointresserad och påstått att det blir inte bättre!!!Reklamera till säljaren
Säljaren påstår att detta problem är inget som har med garanti att göra.Verkar vara en garantiåtgärd.
Ta en bild och lägg upp i tråden så kan du få hjälp att bedöma hu bra kamerabilden är.Köpte en ny husbil nu i vår, men back kameran är helt omöjlig att se något i. Bara en mjölig dimma med några grå punkter i. Vad göra???
Säljaren påstår att detta problem är inget som har med garanti att göra.
Alla linser o liknande är givetvis rengjorda!!Vax på linsen?
Det är en Burstner Ixeo. Skärmen är på Pioneer Avic EVO1.Backkameran som sitter som original i Fiat är väl inte det bästa på marknaden direkt. Prova mörklägga i hytten med persiennerna. Syns det bra då är det standardfelet att skärmen är skräp och omöjlig att se något på vid solljus. Tyvärr inget som kan reklameras eftersom skärmen funkar som den ska, dvs dåligt vid solljus, ja till och med vid dagsljus utan sol.
ARN tar inte upp en sådan fråga om backkamera. Det är ingen princpiell fråga så den lämnar man där hän.Om den inte fungerar som den ska, är det vad ARN kallar "fel i vara". Om felet upptäcks inom 6 månader anses det vara ursprungligt och skall åtgärdas av säljaren. (Konsumentköplagen.)
Pålle
Vad är det som borde synts på bilden. Betonggolv, grusplan eller vad? Tycker mig se ett stödben i bildens högra kant?
ARN tar inte upp en sådan fråga om backkamera. Det är ingen princpiell fråga så den lämnar man där hän.
Det som nästan syns på kanten är en lyktstolpe, i övrigt är det en grusväg med gröna gräskanter!!!Vad är det som borde synts på bilden. Betonggolv, grusplan eller vad? Tycker mig se ett stödben i bildens högra kant?
Oavsett vad som borde synas tycker jag att du skall åka tillbaka till säljaren och visa upp den bild du får i displayen till kameran. Det är inte ok att det ser ut som det gör. Det är säljarens problem/ansvar och inte ditt. Han har ju trots allt tagit betalt för en backkamera och där det ju självklart att den skall fungera.
Specificera vilken backkamera du har så kan vi väl se om det finns någon annan på forumet som har en likadan och kan lägga upp en bild.
Kjell
Backkameran som sitter som original i Fiat är väl inte det bästa på marknaden direkt. Prova mörklägga i hytten med persiennerna. Syns det bra då är det standardfelet att skärmen är skräp och omöjlig att se något på vid solljus. Tyvärr inget som kan reklameras eftersom skärmen funkar som den ska, dvs dåligt vid solljus, ja till och med vid dagsljus utan sol.
Den här kameran är det.Vad är det som borde synts på bilden. Betonggolv, grusplan eller vad? Tycker mig se ett stödben i bildens högra kant?
Oavsett vad som borde synas tycker jag att du skall åka tillbaka till säljaren och visa upp den bild du får i displayen till kameran. Det är inte ok att det ser ut som det gör. Det är säljarens problem/ansvar och inte ditt. Han har ju trots allt tagit betalt för en backkamera och där det ju självklart att den skall fungera.
Specificera vilken backkamera du har så kan vi väl se om det finns någon annan på forumet som har en likadan och kan lägga upp en bild.
Kjell